Alfa Romeo подготвува суперавтомобил за следната година

Alfa Romeo работи на развој на суперавтомобил во чест на својот Ф1 тим, но и на познатиот твин-турбо V6 мотор кој ја придвижува Giulia Quadrifoglio.

Извршниот директор на Alfa, Жан-Филип Импарато, неодамна изјави дека има мисија да им даде достојно испраќање на автомобилите со мотори со внатрешно согорување, чие производство ќе заврши во 2025 година, а иднината на компанијата ќе ја преземат електрични возила. Alfa неодамна го шокираше светот дека ќе се дистанцира од спортскиот имиџ и ќе стане „порационална“, а веста ја потврди и шефот на британската филијала на компанијата, Демиен Дали.

Сè има смисла со оглед на фактот дека SUS моторите на Alfa, како и тимот на Ф1, нема да постојат уште долго. Audi е блиску до купување на 75% од акциите во работењето на тимот на Alfa Romeo Orlen F1, кој всушност е официјално во сопственост на Sauber.

„Ако еден ден можам да кажам 'Alfa е безбедна', тогаш Dueto и 33 Stradale ќе ми бидат омилени во иднина. Би сакал да ги пласирам на пазарот. Можеме да сонуваме“, изјави Импарато.

Duetto се враќа како електричен модел, што значи дека 33 Stradale е веројатен кандидат. 33 Stradale беше еден од првите суперавтомобили во светот, а се произведуваше истовремено со Lamborghini Miura. Сепак, произведени се само 18 примероци на Stradale.

Ова не е прв пат Импарато да навести за модерен 33 Stradale, но пред само неколку месеци стана јасно дека тој треба да има електричен, а не SUS погон.

Alfa F1 полека ќе го испрати тимот на Audi F1, а кога станува збор за друмски автомобили, марката полека ќе го напушти спортскиот имиџ и ќе се сврти кон производство на серии на електрични автомобили. Тоа е далеку од истиот бренд кој изгради два специјални модели за да го прослави своето краткотрајно враќање во Формула 1.

Промените во Alfa се неизбежни, но пред тоа компанијата сака уште еднаш да ја покаже својата „дива страна“. Новиот 33 Stradale дефинитивно би бил достоен за тоа, а исто така би послужил и како соодветно збогување за легендарниот бренд кој се менува поради електричната револуција.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Концепти

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Read more

Alfa Romeo подготвува суперавтомобил за следната година

Read more

Škoda Enyaq претворена во практичен кампер

Read more

Cadillac Celestiq: Електричен луксуз од 300.000 долари

Read more
 

Автомобили

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе

Stellantis ја надмина Tesla по продажба на електрични автомобили во Европа

Читај повеќе

Што кажува бојата на моторното масло за неговата состојба?

Читај повеќе
  • filter

Дали би го возеле: Најевтиниот електричен автомобил во ЕУ

Читај повеќе