Alfa Romeo подготвува суперавтомобил за следната година

Alfa Romeo работи на развој на суперавтомобил во чест на својот Ф1 тим, но и на познатиот твин-турбо V6 мотор кој ја придвижува Giulia Quadrifoglio.

Извршниот директор на Alfa, Жан-Филип Импарато, неодамна изјави дека има мисија да им даде достојно испраќање на автомобилите со мотори со внатрешно согорување, чие производство ќе заврши во 2025 година, а иднината на компанијата ќе ја преземат електрични возила. Alfa неодамна го шокираше светот дека ќе се дистанцира од спортскиот имиџ и ќе стане „порационална“, а веста ја потврди и шефот на британската филијала на компанијата, Демиен Дали.

Сè има смисла со оглед на фактот дека SUS моторите на Alfa, како и тимот на Ф1, нема да постојат уште долго. Audi е блиску до купување на 75% од акциите во работењето на тимот на Alfa Romeo Orlen F1, кој всушност е официјално во сопственост на Sauber.

„Ако еден ден можам да кажам 'Alfa е безбедна', тогаш Dueto и 33 Stradale ќе ми бидат омилени во иднина. Би сакал да ги пласирам на пазарот. Можеме да сонуваме“, изјави Импарато.

Duetto се враќа како електричен модел, што значи дека 33 Stradale е веројатен кандидат. 33 Stradale беше еден од првите суперавтомобили во светот, а се произведуваше истовремено со Lamborghini Miura. Сепак, произведени се само 18 примероци на Stradale.

Ова не е прв пат Импарато да навести за модерен 33 Stradale, но пред само неколку месеци стана јасно дека тој треба да има електричен, а не SUS погон.

Alfa F1 полека ќе го испрати тимот на Audi F1, а кога станува збор за друмски автомобили, марката полека ќе го напушти спортскиот имиџ и ќе се сврти кон производство на серии на електрични автомобили. Тоа е далеку од истиот бренд кој изгради два специјални модели за да го прослави своето краткотрајно враќање во Формула 1.

Промените во Alfa се неизбежни, но пред тоа компанијата сака уште еднаш да ја покаже својата „дива страна“. Новиот 33 Stradale дефинитивно би бил достоен за тоа, а исто така би послужил и како соодветно збогување за легендарниот бренд кој се менува поради електричната револуција.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Концепти

Камион што поминува 5.000 километри годишно на сончева енергија

Read more

Volkswagen го покажа новиот модел ID - дали ќе влезе во производство?

Read more

Mercedes Vision One-Eleven е ѕвездата на автосаемот во Минхен

Read more

Volkswagen го претстави концептот ID. GTI, доаѓа и сериската верзија

Read more
 

Автомобили

  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе