ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Бразилскиот голман му одбрани удар од белата точка на пеналџијата од Челси, нешто што ретко на кој голман му успеало, а во Премиер лигата никому.

Алисон е првиот голман во Англија кој му одбранил пенал на Жоржињо, италијанскиот мајстор за пенали кој со својот препознатлив стил со потскокнување ги изведува пеналите. Претходно Италијанецот имаше 8 перфектни пенали.

Голманот на Ливерпул во 75. минута ја погоди страната откако Жоржино шутна во долниот десен агол. Ударот беше млак, па Алисон успешно го одбрани со парада.

Remote video URL

„Мислам дека овој пенал е третиот во Премиер лигата кој го одбранив. Навистина сум среќен поради тоа бидејќи во Суперкупот загубивме на пенали. По такво нешто си помислуваш 'можев да одбранам повеќе, можев поинаку да се фрлам'. Но, тајната е да продолжиш понатаму, да си свесен дека одиш во вистинскиот правец, работејќи напорно“, вели скромниот Алисон.

Веднаш по одбранетиот пенал топката се врати во поле, но со навремената реакција неговите соиграчи се погрижија неговата одбрана да не биде јалова.

„По одбиената топка Мили и Вирх одработија навистина добро и мислам дека покажаа доверба во мене дека ќе го одбранам пеналот. Но, не треба да зборуваме за пеналот или за другите одбрани, треба да зборуваме за тимот, за тоа колку добро одигравме. Сепак, имаме многу работи кои треба да ги подобриме во текот на сезоната“

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Фудбал

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Read more

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Read more

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Read more

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Read more

Спорт

Ова нема крај: Одложени уште три натпревари во Евролигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот на Пандев против Реал еден од најубавите за Лацио во ЛШ

Читај повеќе

Хумелс: Не смееме да му дозволиме на Имобиле да дојде до шанса

Читај повеќе

Вечерва почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Робињо: Не ја силував девојката, само ми е жал што ја изневерив сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

И Вардар бесен на судиските одлуки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали 16-годишна девојка е новата ММА ѕвезда?

Читај повеќе

Лампард разочаран: Играчите не му ги слушале инструкциите

Читај повеќе

Хамилтон за скратувањето на викендите: Воздухот 22 дена би бил помалку загаден

Читај повеќе