АТП РОЛАН ГАРОС 2024

Алкарас доминира во Париз: Го среди Циципас и се пласираше во полуфинале

Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос по убедливата победа против Гркот Стефанос Циципас со 6:3, 7:6, 6:4.

Третиот носител на парискиот Грен слем во полуфиналето ќе игра против вториот носител Јаник Синер, кој синоќа го победи Бугаринот Григор Димитров исто така во три сета со 6:2, 6:4, 7:6.

Алкарас доминираше против Гркот до половина од вториот сет кога имаше водство од 1:0 и брејк предност во вториот дел.

Циципас потоа ја врати негативата од брејк и го доби тај-брејкот, но Алкарас повторно беше убедлив и доминантен за водство од 2:0 во сетов.

Во третиот се врати сликата од почетокот на мечот, кога Шпанецот ја контролираше ситуацијата на теренот и без поголеми проблеми избори пласман во полуфиналето.

Remote video URL

Инаку, ова беше шести меч на овие двајца тенисери и шеста победа на 21-годишниот Шпанец, кој ги доби последните осум сета во низа против грчкиот играч.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Тенис

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Read more

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Read more

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Читај повеќе

Шаќири се повлече од швајцарската репрезентација

Читај повеќе

Мората се сели во Милан

Читај повеќе

Во Баскија осамна порака за предавство на Ојарзабал и Мерино

Читај повеќе

Ралф Шумахер призна дека е геј: Ја шокира јавноста со фотографија и испрати порака по години молк и пропаднат брак

Читај повеќе

Саутгејт призна: Шпанија беше најдобра екипа на првенството

Читај повеќе