Ало, знае ли некој дека Корча на македонски јазик е Горица?

Сѐ повеќе сме сведоци на грешки во географските топоними по македонските медиуми. Ако донекаде разбирливи се оние далечните за нас, тогаш неоправдано е непознавањето на оние кои се во нашата близина и кои дури и се поврзани со Македонија.

Ден откако пратеници од ЛДП побараа Киев официјално да сме го сменеле во Киив, како и некои други украински градови, куп македонски веб-страници ја објавија веста дека во албанскиот град Корча ќе имало денови на македонската култура. И тука нема ништо спорно - во градот живее и етничко македонско малцинство, постојат здруженија, арно ама нешто штрчи. Епа, името на овој град на македонски јазик не е Корча, името му е Горица.

Побогу, па дури и македонскиот дијалект кој се зборува во Корча се вика горички дијалект. Името не паднало од небо, дадено е според името на градот, а тоа е Горица.

Дури и албанското име Корча (Korçë) потекнува од старословенскиот јазик, благодарение на Словените кои се населиле во Албанија. На влашки е Курчеауа (Curceaua), а градот е домаќин на голема влашка заедница. Живеат и доста Грци, па градот се вика и Корица (Κορυτσά). Османлиите го викале Ѓориџе (Görice). Погодувате, коренот на името на градот е зборот „гора“.

А, пазете, дури и македонската амбасада во Тирана во својот флаер за Деновите ставила дека истите ќе се одржат во Корча. Неукоста и неедуцираноста на македонските владини работници веќе на сите добро ни е позната (по 987865567856754 пат промашија знаме на странска делегација). Па има ли некој познавач на македонскиот литературен јазик вработен таму или не нашле никој таков со партиска книшка?

Останува прашањето зошто во македонскиот јазик упорно се форсира да се истисне македонскиот збор за овој град. Незнаење или некоја задна намера?

реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Теми и коментари

Велосипедист 0 – сообраќајна некултура 21

Read more

Зошто Џеноа не се вика Џенова?

Read more

Зошто феминизам, а не „еднаквизам“?

Read more

Работи кои би било фино да се променат во Аеродром

Read more
 

Ново

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Читај повеќе

Објавен распоредот на настапи за утрешниот музички настан Здраво млади

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Имаме куп Албанци народни херои, а улици се именуваат по фашистички колаборатори

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Рама: Без преседан, Србија стана жртва

Читај повеќе

Стојанов им се закани на Македонците во Пустец: Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари

Читај повеќе