ФОРМУЛА 1 2020

Алонсо импресиониран од напредокот на Рено

Ф1
МИА
/ 30.09.2020 / 18:39

Фернандо Алонсо е импресиониран од напредокот на Рено. Според двократниот светски шампион Ф1 тимот има сѐ што е потребно за успешна иднина во Формула 1. По двегодишно отсуство, тој се враќа на трките следната година со францускиот тим, со кој ги освои двете титули во 2005 и 2006 година.

На почетокот на овој месец, Алонсо ја посети фабриката на тимот во Енстоун и даде мерки за седиште и први тестови со симулаторот на тимот. Се очекува Шпанецот да учествува на тестовите за млади возачи во Абу Даби. Рено веќе преговара со ФИА за ова прашање со учество на искусниот Шпанец на тестот за нови таленти. Шпанецот отпатува и за Вири-Шатијон во Франција за да се состане со техничарите на Рено.

– Импресиониран сум од она што го видов во фабриката на тимот. Добро е да се види Рено повторно конкурентен. На последните натпреварувања тие се борат со екипите од врвот, што е охрабрувачки и за возачите и за тимот. Напредокот е видлив, и ова, како што знаеме, е исклучително тешко да се постигне. Тимот ги има сите ресурси за успешна иднина во Формула 1. Со нетрпение очекувам да го изнесам болидот на патеката за првите тестови, изјави Шпанецот.

реклама
„Fifty Shades Darker“ доби нов еротски трејлер

„Fifty Shades Darker“ доби нов еротски трејлер

Read more
Мурињо: Ќе играме на нешто што не може да се нарече терен

Мурињо: Ќе играме на нешто што не може да се нарече терен

Read more
Рамбо или Терминатор: Кој има поголеми „ѕверки“ во гаражата?

Рамбо или Терминатор: Кој има поголеми „ѕверки“ во гаражата?

Read more
Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Read more

Ф1

Ф1 го подготви прелиминарниот календар на трки за 2021

Read more

Шумахер: Подготвен сум за Формула 1

Read more

Хамилтон за скратувањето на викендите: Воздухот 22 дена би бил помалку загаден

Read more

Короната го откажа ГП на Виетнам

Read more

Спорт

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Читај повеќе

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос е најдобриот дефанзивец во историјата, според France Football

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ не е загрижен за својата иднина во Мадрид

Читај повеќе