Алонсо: Во Австралија одиме да го надградиме успехот од првите две трки сезонава

Ф1
МИА
/ 30.03.2023 / 09:00

Пилотот на Астон Мартин, Фернандо Алонсо, го сподели своето мислење за изгледите на тимот на претстојната трка од Формула 1 шампионатот.

„Заминуваме за Австралија во одлично расположение по две последователни пласмани на подиумот и со нетрпение очекуваме да го надградиме нашиот успех овој викенд. Досега нашиот болид одлично се покажа на две патеки кои се сосема различни по своите карактеристики. Во исто време, не летаме во облаци и остануваме реални - за да продолжиме да постигнуваме силни резултати, треба да се подобруваме во сите области. Секогаш е забавно да се тркаш во Австралија и љубопитен сум како се смени патеката во споредба со претходните години. Патеката стана уште побрза - се надевам дека ќе видиме повеќе престигнувања. Во исто време, квалификациите во Австралија отсекогаш биле клучни, изјави Алонсо.

Шпанецот во генералниот поредок по две трки е трет со 30 бода. Пред него се пилотите на Ред Бул, Макс Верстаспен со 44 и Серхио Перес со 43 бодови.

реклама

Украинците го покажаа FrankenSAM - хибрид на американско и советско оружје

Read more

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Read more

Во Германија почна да се точи нов вид гориво

Read more

Ф1

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Read more

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Јован Манев: Сите сме со една цел, да постигнеме добар резултат

Читај повеќе

Артета ја пронајде деветката во Бундеслигата

Читај повеќе

Меси сака да ја предводи Аргентина на Олимпијадата

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема шега со Нејмар: Како одмазда за мала шега со нож му ги дупна гумите на Лоди

Читај повеќе

Несигурност во Интер: Нуди 8, а Лаутаро бара 12 милиони евра плата

Читај повеќе
  • play_arrow

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Читај повеќе

Мбапе конечно објасни: Останав во ПСЖ поради Мундијалот, сега одам понатаму

Читај повеќе

Газдата на Јунајтед има 5 строги правила: Кој тренер ќе се нафати да ги следи?

Читај повеќе

ПСЖ нуди 100 милиони евра за ѕвездата на Наполи

Читај повеќе