Alphabet го надмина Apple и стана „Крал на кешот“

Alphabet, матичната компанија на Google, го надмина технолошкиот гигант Apple и стана компанија со најмногу пари во кеш на светот.

Весникот Financial Times објави дека во вториот квартал од годинава Alphabet има 117 милијарди долари во ликвидни резерви, во споредба со 102 милијарди долари на Apple.

Иако е неспорно дека имањето пари во кеш е поволно, титулата „Крал на кешот“ не е баш причина за славење. Според Financial Times, ваквото покажување богатство може да го зголеми притисокот од акционерите кои би сакале да видат дека компанијата ги троши парите на откупување акции или делење дивиденди, а исто така ќе отвори пат за поголемо „чешлање“ од регулаторите кои покажуваат загриженост околу доминацијата на Google.

Google и неговата матична компанија добија парични казни од 8,2 милијарди евра од ЕУ во изминативе две години, по обвинение за „создавање монопол на пазарот“. Компаниите исто така се под лупа во САД.

Apple од своја страна одигра улога во „предавањето“ на титулата “Крал на кешот“: компанијата активно ја намалуваше својата ликвидност во изминативе години. Од 2017 година наваму, резервите на производителот на iPhone опадна за 61 милијарда долари од највисоката сума од 163 милијарди долари, со тоа што Apple ги искористи даночните реформи во САД за да ги врати резервите од странство и да ги исплати инвеститорите.

Во меѓувреме, кеш резервите на Alphabet се зголемија за 20 милијарди долари во истиот период, иако компанијата инвестираше во недвижен имот за канцеларии и центри за податоци.

Покрај тоа што ја има звучната титула „Крал на кешот“, Alphabet и понатаму е далеку од вистинската титула – Највредна компанија на светот.

Оваа титула моментално ја има Microsoft, технолошкиот гигант кој го надмина и Amazon со вредност од 1 илјада милијарди долари.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Бизнис

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Read more

Корона-кризата не ѝ може ништо на Alibaba – отвора паметна фабрика во Кина

Read more

Авиосообраќајот во Европа ќе биде многу потешко погоден од корона-кризата отколку што мислевме

Read more

Вести

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Читај повеќе

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Читај повеќе

Во Струмица пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете

Читај повеќе

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Читај повеќе

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Читај повеќе

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри

Читај повеќе