Alpina XB7 е BMW X7 „на стероиди“

BMW го претстави обновениот модел X7 во април годинава, а буквално неколку часа подоцна Alpina ја покажа својата верзија на големиот SUV. Тоа е XB7 со истите поделени фарови како и теренецот на кој се базира, сега уште помоќен.

Дизајнот на предната маска остана практично ист, што значи дека сè уште се споменатите поделени фарови со масивна решетка меѓу нив. Двата дела на решетката се осветлени, а достапна е и функцијата waterfall light која може да се активира додека возите. Уникатниот изглед на долниот дел од браникот го прави теренецот многу агресивен, а одзади има пар редизајнирани издувни врвови интегрирани во задниот браник.

XB7 доби стандардни 21-инчни тркала со гуми 285/45R21, но има опција и за комплет од 23-инчни тркала со дизајн Alpina Classic со 20 краци. Гумите напред се со димензии 285/35R23, а задните со 325/35R23. Зад предните бандажи се кријат клешти со сопирачки Brembo со четири клипови.

Под хаубата е новиот 4,4-литарски V8 twin-turbo (S68) мотор на BMW со блага хибридна технологија. Благодарение на значајните модификации направени од експертите во Alpina, моторот сега испорачува 630 КС наместо претходно најавените 621 КС. Вртежниот момент останува ист на 800 Nm. Силата се испраќа на сите четири тркала преку осумстепен автоматски менувач. Зад воланот има лопатки за менување на брзината.

Remote video URL

SUV сега забрзува од 0 до 100 км/час за 4 секунди и достигнува максимални 290 км/час.

XB7 е исклучително стабилен во свиоците, има интелигентен xDrive погон на сите тркала и електронски променлив диференцијал со ограничено лизгање. Степенот на блокирање постојано се прилагодува во зависност од неколку фактори, вклучувајќи ја брзината на тркалото, коефициентот на зафат и аголот на управување.

Внатре, карактеристиката што најмногу привлекува внимание е најновата генерација на инфозабавниот систем iDrive на BMW, кој доаѓа со подобрена функционалност за гласовна контрола и поголем степен на достапна персонализација. На безбедносен план, има нов систем кој користи GPS податоци и податоци за траекторијата снимени од претходното возење за да складира до десет различни маневри за паркирање.

Alpina веќе прима нарачки, а првите испораки се очекуваат на почетокот на следната година.

МЕГА ГАЛЕРИЈА: Поглед на Alpina XB7 од сите агли

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Авто новости

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Read more

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Read more

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Read more

Volvo најави електричен SUV

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе