Аманда брутално ја претепа Пења, испи пиво и ја напушти салата со патерици

Бразилката Аманда Нунес на супериорен начин ја освои УФЦ титулата во бантам категорија и уште еднаш покажа зошто е најголемата ММА борачка во историјата.

Пред половина година Аманда ја загуби титулата од Џулиана Пења, но ноќеска во Далас ѝ се одмазди и тоа со камата.

Аманда реши да се бори во контрагарда, што ја изненади шампионката, која во текот на борбата воопшто не ѝ се закани на Бразилката.

Нунес доминираше во текот на сите пет рунди и брутално ја тепаше противничката цели 25 минути, па Пења борбата ја заврши со бројни посекотини на лицето.

На крајот Аманда победи со едногласна одлука на судиите (50-45, 50-44, 50-43), а веднаш по борбата од организаторите побара пиво кое веднаш го испи за да го прослави својот триумф.

URL

Со тоа, 34-годишната Аманда повторно стана шампионка во две тежински категории во УФЦ. Никогаш не ја загубила титулата во перо категорија, а денес докажа дека сѐ уште е кралица во бантам категоријата и дека борбата од декември минатата година била само лош ден.

Меѓутоа, по тепачката при излегувањето од салата, навивачите останаа шокирани кога видоа дека Аманда мора да оди со помош на патерици, но според првите информации не било ништо сериозно.

URL

Нунес сега има скор 22-5, додека Џулиана Пења 11-5.

УФЦ 277 - главни борби

Аманда Нунес ја победи Џулиана Пења со едногласна одлука (50-45, 50-44, 50-43).

Брендон Морено го совлада Каи Кара-Франс со технички нокаут (3. коло, 3:34).

Сергеј Павлович го победи Дерик Луис со технички нокаут (1. коло, 0:55).

Алешандре Пантожа го победи Алекс Перес со гушење (1. коло, 1:31).

Магомед Анкалајев го победи Ентони Смит со технички нокаут (2. коло, 3:09).

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Останати спортови

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Read more

Златен медал за македонскиот карате тим на Универзијадата во Полска

Read more

Аманда брутално ја претепа Пења, испи пиво и ја напушти салата со патерици

Read more

Светски шампион во бокс претепа аматер кој дојде во теретана и го предизвика

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Читај повеќе

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Читај повеќе

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Читај повеќе

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Читај повеќе

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Читај повеќе

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе