Аманда Горман е првата поетеса на насловната на Vogue

Б.С.Б.
/ 09.04.2021 / 08:48

Аманда Горман најмногу внимание привлече со нејзиното рецитирање на инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден, а сега стана првата поетеса на насловната страница на Vogue.

Познатата фотографка Ени Лебовиц за мајското издание на магазинот ја фотографираше 23-годишната Горман облечена во облека дизајнирана од Вирџил Абло, првиот Афроамериканец на позицијата уметнички директор на модната куќа Louis Vuitton.

„Првата поетеса на насловната на Vogue, вечно ќе сум благодарна и не очекувам дека ќе бидам последна - бидејќи што е поезијата, ако не е убавина?“, напиша Горман во објавата на Instagram.

Младата поетеса се прослави по емотивното читање на нејзината авторска песна „The Hill We Climb“ на инаугурацијата на Бајден во јануари.

По тој настап, Горман потпиша договор со агенцијата за модели IMG, се појави на насловната на Time и имаше низа јавни настапи. Во септември ќе објави две книги, збирка поезија и сликовница за деца.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Стил

Bugatti претстави маса за билјард која чини 250.000 евра

Read more

Елизабет Харли изгледа одлично и на 55 години

Read more

Три маани од кои мажите се срамат, а жените ги обожаваат

Read more

Моника Белучи во досега најпровокативно издание

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Читај повеќе