Amazon ја снима најскапата серија во историјата на телевизијата

Првата голема серија на Amazon, според најавите, ќе биде најскапа во историјата на телевизијата, оставајќи ги зад себе „The Crown“ и „Game of Thrones“.

Американската ТВ-платформа Amazon за снимањето на првата сезона на серијата „The Lord of the Rings“ планира да потроши околу 465 милиони долари, пишува Hollywood Reporter. Серијата најверојатно ќе има неколку сезони.

Снимањето веќе започна во Нов Зеланд. Во претходните процени се спомнуваа околу 500 милиони долари за производство на повеќе сезони, но не се спомнуваа трошоците од 250 милиони долари за авторските права на наследникот на писателот Џон Роналд Руел Толкин.

„Ова е фантастично, ова ќе биде најголемата телевизиска серија некогаш направена“, изјави Стујарт Неш, министер за економски развој и туризам на Нов Зеланд.

Дејството во серијата ќе се одвива илјадници години пред настаните во „The Lord of the Rings“ и „The Hobbit“, во период на подеми и падеми на кралствата.

Актерската екипа ја сочинуваат Роберт Арамајо, Назанин Бониади, Морфид Кларк, Исмаел Круз Кордова, Ема Хорват и други.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Филм & ТВ

Погледнете го трејлерот за „Xtreme“ - новиот возбудлив трилер на Netflix

Read more

Netflix пушти трејлер за научно фантастичниот „Awake“

Read more

Најдобрите 10 цитати од „Star Wars“

Read more

Наскоро завршува снимањето на последната сезона на „La casa de Papel“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за „Xtreme“ - новиот возбудлив трилер на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix пушти трејлер за научно фантастичниот „Awake“

Читај повеќе

Јубилејниот 20-ти „OFFest“ одложен за ноември

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите 10 цитати од „Star Wars“

Читај повеќе

Наскоро завршува снимањето на последната сезона на „La casa de Papel“

Читај повеќе
  • play_arrow

Одбран најсмешниот филм на сите времиња, дали се согласувате?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ченинг Тејтум: Мора да станам подобар актер за да не бидам постојано гол

Читај повеќе

Ќе се снима „Scarface and the Untouchable“, серија за Ал Капоне и Елиот Нес

Читај повеќе
  • play_arrow

Marvel објави датуми и наслови на нови филмови до 2023 година

Читај повеќе