Amazon Prime се мајтапи со Netflix за забраната за споделување лозинка

Amazon Prime Video го исмеа Netflix поради неодамнешната забрана за споделување лозинка на стриминг платформата.

Твитнаа скриншот од избор на профил на апликацијата за стриминг на која пишува: „Кој гледа?“. На страницата има шест различни профили, кои заедно гласат: „Секој што ја има нашата лозинка“, а на крајот е емотикон за срце.

Шегата е и одговор на твитот на Netflix од 2017 година кој гласеше: „Љубов е споделување лозинка“.

URL

За потсетување, минатата недела Netflix испрати е-пошта до корисниците ширум САД и ОК во која ги информира дека ќе треба да платат 7,99 долари во САД (околу 7,42 евра) или 4,99 фунти во ОК (околу 5,75 евра) доколку споделат вашата сметка надвор од домаќинството. Значи, тоа е дополнителна цена над постоечката претплата.

Соопштение беше објавено и на официјалната веб-страница на Netflix.

„Почнувајќи од денес, ја испраќаме оваа порака до сите што споделуваат Netflix надвор од нивното домаќинство во САД и ОК. Сметката на Netflix е за едно домаќинство. Секој во тоа домаќинство може да користи Netflix каде и да е - дома, во движење, на одмор. Тие можат да ги искористат предностите на функциите како Пренос на профил и пристап и Управување со уреди“, напишаа тие.

Netflix забележува дека корисниците треба да проверат кој ја користи нивната сметка и да се одјават уредите што не се во нивното домаќинство. Тие исто така препорачуваат промена на лозинката.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Филм & ТВ

Софија Вергара е „кралицата на кокаинот“

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Фановите на Rotten Tomatoes ги избраа најдобрите филмови во последните 25 години

Read more

Времеплов: Пред 29 години се емитуваше првата епизода од култните Friends

Read more
 

Сцена

Мајли Сајрус повеќе не е русокоса: Пејачката изненади со промена по повеќе од 10 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Ашер ќе го води шоуто на полувремето на Супербоул 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Софија Вергара е „кралицата на кокаинот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Фановите на Rotten Tomatoes ги избраа најдобрите филмови во последните 25 години

Читај повеќе

Која е жената што Шакира ја спомнува во новата песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 29 години се емитуваше првата епизода од култните Friends

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова песна на Шакира и нова прозивка - овој пат на сметка на свекорот: Сѐ уште не стапнал в гроб

Читај повеќе

Како изгледаше Бетмен низ годините?

Читај повеќе