AMB 001 Pro е новиот мотоцикл на Aston Martin

Три години по дебито на супер мотоциклот AMB 001, произведен од Aston Martin и Brough Superior, двете компании претставија нов модел.

Станува збор за моделот AMB 001 Pro кој дебитираше на саемот EICMA во Милано со поголема снага и подобрена аеродинамика, а инспирација нашле во биомоделот Valkyrie AMR Pro.

AMB 001 Pro го дизајнираше Aston Martin, додека за развојот се погрижи Brough Superior кој и ќе го произведува. Супербајкот го задржа агресивниот изглед на својот претходник, но доби нагласување на аеродинамичките компоненти, како нов преден спојлер, странични крила и задна перка, а резултатот е зголемен downforce и подобрен проток на воздух.

Двоцилиндричниот мотор од 997 ццм со картер изграден од цврст алуминиум има нов дизајн на цилиндер со мокри облоги за подобро ладење. Моторот развива импресивни 225 КС, што е за 25% повеќе во однос на претходникот и неговите 180 КС. Без течности мотоциклот е тежок 175 кг и поради тоа има сооднос тежина и снага 1,28 КС/кг поради што влегува во Формула 1 категоријата.

AMB 001 Pro ќе биде произведен во 88 примероци и тоа рачно, а производството ќе се одвива во фабриката на Brough Superior во францускиот град Тулуз. Пртетходниот модел беше произведен во 120 примероци. Компаниите веќе го нарачуваат овој мотоцикл, а првите испораки се очекуваат во последниот квартал од наредната 2023 година.

Тагови
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more

Мотори

Прекрасниот скутер на Honda се врати и е електрифициран за XXI век

Read more

Harley-Davidson откри важен датум

Read more

AMB 001 Pro е новиот мотоцикл на Aston Martin

Read more

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе