Амбер Херд го има најубавото лице во светот, според науката

Во вестите кои нема да ги воодушеват фановите на Џони Деп, научниците открија дека Амбер Херд докажано го има најубавото лице во светот.

Според Indenpendent, д-р Џулијан Де Силва од Центарот за напредна естетска и пластична хирургија на лице во Лондон користел техники на мапирање на лицето за да открие кој го има најубавото лице во светот.

Де Силва го спроведе своето истражување во 2016 година и го користеше соодносот за убавина на грчкото злато од 1.618, инаку познат како Phi. Односот одредува што се смета за совршен сооднос на цртите на лицето.

Според оваа теорија, Херд постигнал импресивни 91,85 проценти. Во интервју за US Weekly во тоа време, Де Силва рече: „Грците открија дека овој сооднос се случува насекаде во природата и илјадници години се сметаше дека ја содржи тајната формула на најубавите лица во светот“.

Долго време се мислеше дека соодносот Phi од 1.618 ја крие тајната на убавината, но сега со компјутерско мапирање можеме да пресметаме како тоа се однесува на вистинските жени.

Користејќи ги истите техники, Де Силва откри и дека Ким Кардашијан ги има најдобрите веѓи, Скарлет Јохансон најдобрите очи, а Емили Ратајковски најсовршените усни.

Де Силва исто така создаде „совршено“ лице користејќи ги „носот на Амбер Херд, веѓите на Ким Кардашијан, очите на Скарлет Јохансон, обликот на лицето на Ријана, усните на Емили Ратајковски и челото на Кејт Мос“.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Чек дис аут

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Read more

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more

Иранска реклама од 70-тите

Read more

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more
 

Магазин

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Читај повеќе

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Читај повеќе

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе