Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

BMW ги објави првите детали за новиот дизајн на батерии од шестата генерација, кој на пазарот ќе пристигне кон средината на деценијата.

Новите батерии ќе претставуваат значително подобрување на дизајнот на петтата генерација и ќе бидат наменети за најновите модели на брендот, како што се BMW iX и BMW i4.

Новата батерија и понатаму е од литиум-јонски тип, но има дизајн со кружни ќелии, што овозможува поефикасно пакување во споредба со сегашната форма на призма. Во самата ќелија зголемена е содржината на силициум и никел, а намалена е количината на скапиот кобалт.

Од BMW наведуваат дека новиот дизајн носи предност во енергетската густина на ќелиите за 20%, а се проценува дека тоа ќе резултира со 30% поголема автономија во споредба со батериите од петтата генерација со слична големина и маса.

Друга клучна предност на новата батерија е преминот кон архитектурата од 800 V, која ја прифаќаат сè повеќе производители, бидејќи овозможува брзо полнење со голема моќност. BMW не објави специфики за времето на полнење, но се очекува да биде околу 30% побрзо во споредба со денешните батерии.

Развојот на новите батерии се одвива во центарот на BMW во Минхен. Германската компанија сама ќе ги произведува новите батерии во шест фабрики со вкупен капацитет до 20 gWh. Фабриките се рамномерно распоредени низ Кина, Европа и Северна Америка и ќе користат рециклирани материјали во производниот процес. Сето ова заедно значи дека трошоците за производство на батерии би можеле да се намалат до 50% во споредба со петтата генерација, велат од BMW.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Авто новости

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Read more

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Read more

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more
 

Автомобили

  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе