Амбициозен проект на Безос: Поглед во капсулата за патување во вселената

Непосредно пред тест летањето на ракетата New Shepard на американската компанија Blue Origin, сите заинтересирани за туризам во вселената може да ѕирнат во внатрешноста на капсулата со која туристите ќе бидат превезени.

Ракетите New Shepard и New Glenn ќе полетаат идната година.

Тест-летот беше извршен во вторник со пренос во живо, а гледачите имаа можност да ја погледнат внатрешноста на капсулата во која ќе може да се сместат 6 патници кои ќе имаат неверојатен поглед на Земјата.

Огромни прозорци, специјални седишта и камери кои ќе го сочуваат споменот за летот се дел од возбудата што ја нуди компанијата на Џеф Безос.

Remote video URL
реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Вести

Chang’e 5 успешно слета на Месечината

Read more

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Read more

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Read more

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Read more

Гик

  • play_arrow

Chang’e 5 успешно слета на Месечината

Читај повеќе

Избришавте СМС порака по грешка? Еве како да ја вратите назад

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја користите опцијата Watch Together на Messenger?

Читај повеќе

Сѐ поблиску сме до супермасивна црна дупка: Што значи тоа?

Читај повеќе

Moderna побара итна регистрација на вакцината против COVID-19

Читај повеќе

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Читај повеќе

Ако ништо не научиме од оваа криза, ќе доживееме уште полоша, вели Рајан од СЗО

Читај повеќе
  • filter

Марс го погодиле катастрофални поплави, тврдат научниците

Читај повеќе

Научниците измислија заштитни ракавици што се распаѓаат за неколку недели

Читај повеќе