Америка ѝ праќа на Русија респиратори вредни 5,6 милиони долари

Вкупната вредност на 200 респиратори што САД ќе ги испратат во Русија, заедно со трошоците за испорака, изнесува 5,6 милиони долари, соопшти Американската амбасада во Москва.

Во соопштението се наведува дека САД денеска испорачале 50 висококвалитетни респиратори, како дел од првата пратка хуманитарна донација за рускиот народ во време кога се соочува со пандемија на коронавирусот.

Од Амбасадата истакнуваат дека се работи за донација од вкупно 200 респиратори произведени во САД и дека донацијата ќе биде остварена „благодарение на великодушноста на американскиот народ и иновациите во приватната индустрија“.

Вториот дел од испораката на американски вентилатори за Русија се очекува да се изведе следната недела.

Од почетокот на пандемијата, Русија има потврдени 317.554 случаи на COVID-19. Од нив, 3.099 пациенти починаа, а 92.681 оздравеа.

Во САД се регистрирани 1.604.843 заболени од коронавирусот, од кои 95.656 починаа, а 371.795 оздравеа.

Тагови
реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Свет

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Вести

  • play_arrow

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Читај повеќе

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Читај повеќе
  • filter

Силна бура ја погоди Австралија

Читај повеќе

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Читај повеќе

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Читај повеќе

Зоолошката градина од утре повторно отворена за посетители

Читај повеќе

Потврден 21 нов случај на COVID-19 во нашата држава

Читај повеќе

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите и хотелските плажи

Читај повеќе

Граѓаните ќе излезат на гласање ако здравствените власти дадат зелено светло за избори

Читај повеќе