Америка продолжува да увезува руска нафта

Русија во јануари се најде на третото место по извоз на нафта и нафтени деривати во САД со 601.000 барели дневно, соопшти американското Министерство за енергетика.

Најголем извозник на нафта во САД е Канада со 4.505 милиони барели дневно, а на второ место е Мексико со 854.000 барели дневно.

Интересно е што Русија ја престигна Саудиска Арабија која се најде на четвртото место на листата извозници со 407.000 барели дневно.

Најголемиот дел од руската испорака во САД го сочинуваат нафтени деривати, додека извозот на нафта изнесува 95.000 барели нафта. По овој показател, Русија се наоѓа на петтото место.

Извозот на руска нафта и нафтени деривати во САД порасна за 87%, додека извозот само на нафта опаднал за 10,4%. САД во јануари увезуваа 6,4 милиони барели нафта дневно, што беше за 422.000 барели помалку во споредба со декември, 2019 година.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Бизнис

Boeing ќе отпушти 12.000 работници во САД

Read more

Акциите на Renault пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

Read more

Apple повторно отвора 100 продавници во САД

Read more

Ново поскапување на горивата

Read more

Вести

Во Скопје 24 нови случаи на коронавирус, најмногу од Сарај и од Бутел

Читај повеќе

Грција ќе објави листа на земји чии граѓани од 15 јуни ќе може слободно да патуваат во земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Читај повеќе

Чулев: Во наредниот период ќе објавиме информации за отворените истраги во кои се инволвирани функционери

Читај повеќе

Тројца починати, 38 нови случаи на COVID-19

Читај повеќе

Чулев: АНБ сè уште е дел од системот за следење на комуникации

Читај повеќе
  • play_arrow

Најавени засилени инспекциски надзори за угостителите

Читај повеќе

Продолжува да важи платеното породилно отсуство

Читај повеќе

Како ќе се отвораат границите низ Европа и кога?

Читај повеќе