Американци го купија најстариот италијански фудбалски клуб

Најстариот италијански фудбалски клуб Џеноа, во чии редови настапува македонската фудбалска легенда Горан Пандев, премина во рацете на американскиот инвестициски фонд „777 Partners“ за сума 150 милиони евра.

Италијанските медиуми објавија денеска дека американската компанија и претседателот на Џеноа Енрико Прециози постигнале договор и многу скоро во врска со зделката ќе биде објавено официјално соопштение.

„777 Partners“ е приватна инвестициска компанија со седиште во Мајами. Основана е во 2005 година, а во нејзиното портфолио имаат и малцински удел во шпанскиот прволигаш Севиља.

Џеноа е формирана на 7 септември 1893 година во градот Џенова и е најстариот фудбалски клуб во Италија. За Џеноа од 2015 година настапува рекордерот според бројот на настапи во македонскиот дрес и најдобар стрелец на сите времиња Горан Пандев.

Името на клубот е во чест на градот, но е на локалниот лигурски дијалект и затоа е Џеноа - без В, додека градот на литературен италијански јазик е Џенова - со В.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Фудбал

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Read more

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Read more

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе