Американците ја спасуваат банката каде пари чува и Марк Закерберг

Откако две банки во Америка прогласија банкрот, најголемата група американски банки реши да ги преземе неопходните чекори за да ја спаси приватната First Republic Bank, која се најде во слична ситуација.

Според американските медиуми, Bank of America, Goldman Sachs, JP Morgan, Citigroup и Wells Fargo ќе депонираат 30 милијарди долари во банката од Сан Франциско, која се најде во слична ситуација како Силиконската долина и Signature банката.

„Активностите на најголемите американски банки ја одразуваат нивната доверба во банкарскиот систем на земјата. Заедно, ја распоредуваме нашата финансиска сила и ликвидност во поширокиот систем, каде што е најпотребно“, се вели во заедничкото соопштение на банките.

Големите банки и регулатори во Соединетите Американски Држави се надеваат дека овие акции ќе дејствуваат како заштитен ѕид со заштита на First Republic Bank и другите помали банки.

„Акциите на банката со седиште во Сан Франциско, која главно се грижи за побогатите клиенти, вклучувајќи го и основачот на Facebook, Марк Закерберг, паднаа за околу 70 отсто по веста за колапсот на Silicon Valley Bank“, пишува The Guardian.

По повод спасувањето на оваа американска банка говореа и американскиот министер за финансии Џенет Јелен и претседателот на ФЕД Џеј Пауел.

„Оваа поддршка од група големи банки е многу добредојдена и ја покажува издржливоста на банкарскиот систем. Можам да ги уверам членовите на Комитетот за финансии на Конгресот на САД дека нашиот банкарски систем е здрав и дека Американците можат да бидат сигурни дека нивните депозити ќе бидат таму кога им требаат“, рече Јелен.

Според деталите од планот, четири банки, меѓу кои Bank of America, Citigroup, JP Morgan и Wells Fargo ќе депонираат пет милијарди долари во First Republic. Goldman Sachs и Morgan Stanley ќе депонираат по 2,5 милијарди долари, а BNY Mellon, PNC Bank, State Street, Truist и US Bank по 1 милијарда долари.

Многу помали банки во САД, вклучително и First Republic Bank, имаат големи количини на неосигурани депозити над лимитот од 250.000 американски долари. Ова доведе многу клиенти да ја напуштат банката и да ги остават своите пари на друго место. Ова создаде проблем за банката, која мораше да позајмува пари или да продава средства за да им ги исплати на клиентите нивните готовински депозити.

„Со цел да заработат пари, банките користат дел од депозитите на клиентите за давање заеми на други клиенти. Меѓутоа, First Republic има невообичаено висок размер на долг кон депозит од 111 проценти. Тоа значи дека банката позајмила повеќе пари отколку што има во депозити од клиенти, што ја прави особено ризична за инвеститорите“, пишува CNN.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Бизнис

По Волстрит, паднаа и европските берзи

Read more

Цантралната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Read more

Меѓународната банкарска криза и глобалната економија

Read more

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе