Американците работат на базука која убива дронови

Министерството за одбрана на САД објави повик за дизајнирање на мало оружје што може да ги собори непријателските беспилотни летала од земја, пренесува Popular Science.

Оружјето е наменето за употреба на ист начин како и антитенковската базука, со верзија доволно мала за да се носи на рамо.

Тоа е знак дека војската е сè позагрижена за можноста да се спротивстави на дронови испратени од противниците, тема што во моментов е особено актуелна со оглед на претстојниот владин извештај за „неидентификувани воздушни феномени“.

Според PopSci, секој оддел на армијата е заинтересиран за мобилно решение против беспилотни летала. Според јавното барање, „потенцијалните решенија“ се бараат во областите на „Евтин уред воздух-земја“ и „рачни (или демонтирани) решенија“.

Уредот против дронови треба да чини помалку од 15.000 американски долари по единица, иако е нејасно дали станува збор за цена на лансери и муниција или само дополнителни трошоци, се вели во анализата на PopSci. Рачните верзии треба да тежат помалку од 24 килограми и да чинат помалку од 37.000 американски долари, се наведува во документот.

Потенцијалните цели вклучуваат готови квадкоптери, како што е Phantom 3, произведен од кинескиот комерцијален лидер во индустријата за беспилотни летала DJI, како и поголеми, поспособни комерцијални беспилотни летала и авиони со фиксно крило со големина на автомобил. Пентагон исто така сака неговиот анти-дрон систем да може да соборува авиони од најмалку 500 метри. Владата исто така не ја исклучува можноста за користење ласери за соборување беспилотни летала. Со оглед на зголемената популарност и достапност на дроновите во светот, логично е дека Пентагон бара единствено решение.

реклама

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Read more

Георгиевски е во финале, Македонија има олимписки медал

Read more

Свет

Во Мексико во 2020 година убиени повеќе од 36.500 луѓе

Read more

Закани со гилотина за политичарите кои се залагаат за здравствен пасош во Франција

Read more

Во Израел над 2.000 новозаразени за 24 часа

Read more

Откриена децениска злоупотреба на деца во сиропиталиштата во Лондон

Read more
 

Вести

Во Мексико во 2020 година убиени повеќе од 36.500 луѓе

Читај повеќе

Закани со гилотина за политичарите кои се залагаат за здравствен пасош во Франција

Читај повеќе

Пронајден машки труп во каналот од хидросистемот „Брегалница“

Читај повеќе

Во Израел над 2.000 новозаразени за 24 часа

Читај повеќе

Откриена децениска злоупотреба на деца во сиропиталиштата во Лондон

Читај повеќе

Нападот врз новинари ќе се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе

Европол откри измама: Лажно месо и лажен алкохол најдени во Хрватска

Читај повеќе

Кина го проширува нуклеарниот арсенал

Читај повеќе

Македонците и понатаму се вакцинираат на Белградскиот саем

Читај повеќе