Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Основачот на компанијата Anduril, Палмер Лаки, потврди за Bloomberg дека американското Министерство за одбрана планира да започне со користење на дрон наречен Roadrunner од 2024 година.

Станува збор за дрон со млазен мотор и вертикално полетување и слетување, кој е контролиран од вештачка интелигенција и претставува иновација во индустријата за дронови. Дејствува како воздушен пресретнувач кој може да се врати во базата доколку ја промаши целта или ако мисијата е прекината.

Roadrunner е интересен UAV кој има повеќекратна улога, може да соборува проектили и други дронови, но и да врши извидувачки мисии. Беше опишан како „автономно летало со два млазни мотори“, додека медиумите го нарекоа „убиец на дронови“ и „нова комбинација на беспилотно летало, бомба и бумеранг со технологија за вештачка интелигенција“.

Беспилотното летало е долго 1,8 метри, полетува и слетува вертикално и може да експлодира сам од себе како проектил од дома. Ако ја промаши целта, се враќа на местото на лансирање, поради што се споредува со бумеранг. Палмер најави дека Roadrunner наскоро ќе биде во употреба.

Овој дрон е поврзан и со Украина, а самиот Палмер изјави дека дроновите се клучни во стратегијата на двете страни. На директно прашање дали Roadrunner ќе биде во Украина, тој одговори дека е „комплицирано“ и дека за тоа одлучила владата и други фактори.

Anduriil има други заинтересирани клиенти надвор од САД за својот нов дрон, вклучително и европските земји како Велика Британија.

Remote video URL
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Вести

Одлични вести за корисниците на Windows 11

Read more

Како изгледа кога најбрзиот дрон во светот го следи Макс Верстапен?

Read more

Една од најголемите римски трагедии: Масакрот во Каледонската шума

Read more

Северна Кореја сè уште го контролира својот прв сателит кој има неочекувана способност

Read more
 

Гик

Одлични вести за корисниците на Windows 11

Читај повеќе

Археолозите во Помпеја пронајдоа фреска на која се прикажани митолошки брат и сестра

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кога најбрзиот дрон во светот го следи Макс Верстапен?

Читај повеќе

Сега има микропластика во секоја тестирана плацента на трудниците

Читај повеќе

И убавец и ѕвер – гејмерскиот лаптоп што го освои светот

Читај повеќе

Една од најголемите римски трагедии: Масакрот во Каледонската шума

Читај повеќе

Viber доби одлична функција - организирање разговори во папки

Читај повеќе

Северна Кореја сè уште го контролира својот прв сателит кој има неочекувана способност

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Warzone Mobile пристигнува на 21 март

Читај повеќе