Американците вооружија робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Компанијата Ghost Robotics, специјализирана за воени роботи, произведе робот на кој постави снајперска пушка.

„Ние ги одржуваме САД и нашите сојузнички специјални сили опремени со најновите иновации“, објави Ghost Robotics во твит со фотографија од робот со четири нозе, опремен со снајперска пушка.

Самата пушка SPUR е произведена од Sword InternationaI, компанија која произведува оружје и ја опишува како „автоматски контролирана пушка за специјални намени“.

„SPUR е дизајниран да нуди прецизен оган од автоматизирани платформи како робот Vision-60 произведен од Ghost Robotics. Благодарение на своите напредни сензори, SPUR може да работи во различни временски услови, и дење и ноќе", се вели на веб-страницата на Sword International.

Не е познато какво ниво на автономија има роботот со четири нозе Ghost Robotics, како и дали е наменет да го контролира човек, пишува порталот Futurism. Она што е познато е дека пушката користи куршум од 6,5 милиметри, кој е развиен за истрели од далечина.

URL

Експертите згрозени

Новинарите на порталот Futurism разговараа со експертите за вештачка интелигенција, кои се згрозени од тешко вооружениот робот.

„Ова ја преминува моралната, правната и техничката граница и нѐ води во правец на мрачен и опасен свет“, рече Тоби Волш, професор по вештачка интелигенција на Универзитетот во Сиднеј.

„Таквото оружје ќе го користат терористите и државите што го загрозуваат меѓународниот мир“, додаде Волш.

Професорот Волш додава дека, иако не е познато колку е автономен роботот со четири нозе, светските армии веќе ја замаглуваат границата на разграничување помеѓу смртоносните беспилотни летала и оние со автономни способности за гаѓање.

„Ова ќе ги замолчи оние што тврдат дека сме сѐ уште далеку од таквите технологии“, рече професорот Волш.

Тој потсети на минатогодишниот инцидент кога ирански научник беше убиен од израелски роботски снајперист кој користи вештачка интелигенција.

„Само се надевам дека овој развој на настаните ќе ги забрза разговорите што се водат во ОН за регулирање на таквите технологии и ќе ги замолчи оние што тврдат дека сме сѐ уште далеку од таквите технологии. Не сме“, рече Волш коментирајќи го роботот.

Стјуарт Расел, компјутерски научник од Универзитетот во Беркли, кој опширно пишува за смртоносни автономни системи, рече дека на социјалните мрежи забележал претежно негативни реакции на вооружениот робот.

„Тоа е затоа што нормалните луѓе разбираат дека е лоша идеја да дозволите роботите сами да одлучуваат за убивањето луѓе. Како што напиша некој, филмот Terminator беше предупредување, а не упатство“, рече Расел.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Вести

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Read more

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Read more

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Read more

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Read more
 

Гик

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Читај повеќе

Гејмерски сон: Lamborghini столица од иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Читај повеќе

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Читај повеќе

Чет апликации кои ги споделуваат вашите податоци со ФБИ

Читај повеќе
  • filter

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Читај повеќе

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Читај повеќе

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Читај повеќе

Откриен виновникот за згрутчување на крвта од вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе