Американците загрижени дека Путин би можел да употреби хемиско оружје

Официјални лица од администрацијата на Џо Бајден се загрижени дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да употреби хемиско оружје во Украина доколку руските војници продолжат да губат територии во Украина.

Тие потврдија дека администрацијата на Бајден се обидува да се подготви за ваков настан преку инвестиции во производство на системи за брзо откривање на хемиски напад, пишува Politico.

Тие тврдат дека немаат разузнавачки информации кои сугерираат дека е неизбежен хемиски напад. Напротив, многу претставници на Министерството за одбрана очекуваат борбите да престанат во текот на зимските месеци и ниту една од страните нема да може да заземе многу терен.

Меѓутоа, во случај на континуирани загуби на бојното поле или целосен колапс на руската војска, некои високи функционери веруваат дека Москва би можела да прибегне кон употреба на хемиско оружје, вклучително и она што беше употребено во труењето на Алексеј Навални. Неименуваниот функционер рече дека таков напад може да вклучува хемикалии кои лесно се сокриваат, што им отежнува на западните земји да докажат вина на Русите.

Американците го подобруваат својот одбранбен систем од хемиски напади

Експертите се убедени дека Русите би можеле да користат хемикалии во напад со масовни жртви, иако е познато дека Москва го користи нервниот агенс „Новичок“ против едно или две лица истовремено. Тие ја истакнуваат можноста некои хемикалии да се претворат во аеросоли или да се користат во муниција за да наштетат на голема група луѓе.

Советот за национална безбедност одби да ги коментира шпекулациите за потенцијален хемиски напад. Американците се свесни за фактот дека Русија инвестира значителни ресурси за да ги зајакне капацитетите на своето хемиско оружје. Сенаторите беа информирани оваа есен за руските резерви на хемиско оружје и заканите во Украина.

Песимистичките предвидувања ја принудија администрацијата на Бајден да го подобри откривањето и подготовката за потенцијален хемиски напад. Официјален претставник на Министерството за одбрана потврди дека Пентагон испрати тимови во источноевропските земји оваа есен за да ги освежат нивните вооружени сили за процедурите во случај на хемиска или биолошка закана.

Покрај тоа, САД му обезбедија на Киев хемиска, биолошка и нуклеарна одбранбена опрема како дел од пакетот за безбедносна помош вреден милијарди долари. Високите функционери ја поддржуваат промената во пристапот на САД за подготовка и одговор на потенцијалните напади со хемиско оружје од различни актери, вклучително и Русија.

Историја на руската употреба на хемиско оружје

Администрацијата на Бајден развива планови за зголемување на инвестициите во производствениот капацитет за системи за рано откривање и технологија за носење, како што се маските. Тие, исто така, се обидуваат да најдат модел за да ја соберат најдобрата можна интелигенција за можностите и залихите на земјите.

Соединетите Американски Држави генерално ги засилија напорите за следење на руската употреба на „Новичок“, откако меѓународната заедница го поврза со труењето на критичарот на Путин, Навални и поранешниот руски разузнавач Сергеј Скрипал. Да потсетиме, во 2018 година Скрипал и неговата ќерка стапија во контакт со Новичок, додека Навални беше отруен во 2020 година, но сите три жртви го преживеаја нападот.

САД ја санкционираа Русија поради употребата на Новичок, првенствено насочена кон субјектите вклучени во развојот на капацитетите за хемиско оружје на земјата. Русија се поврзува и со употребата на хемиско оружје во Сирија. Американците ја обвинија Москва дека и помага на сириската влада да ја прикрие употребата на забранети отровни муниции за време на граѓанската војна.

„Хемикалите лесно се сокриваат“

Грегори Кобленц, директор на Програмата за биоодбрана на Универзитетот Џорџ Мејсон, тврди дека супстанциите што се користат за развој на хемиско оружје лесно се кријат и дека собирањето разузнавачки информации за нивниот развој, особено за навредливи цели, станува сè потешко.

„Нашите традиционални разузнавачки методи во кои сме многу добри, како сателитски снимки и сигнална интелигенција, навистина не се толку корисни за да ви кажат што се случува внатре во еден од овие клучни биолошки капацитети. За тоа навистина ви треба интелигенција, што е многу тешко е да се добие“, рече Кобленц.

Во октомври, руските власти ги обвинија Украинците дека планираат да активираат „валкана бомба“, а потоа да ги обвинат Русите. Западните лидери ги отфрлија тврдењата, предупредувајќи дека Москва може да го искористи лажното обвинение како изговор за ескалација на конфликтот.

За време на кризата, американските функционери остварија низа телефонски повици со нивните украински и руски колеги, а загриженоста за потенцијалната закана од валкана бомба е „донекаде намалена“, потврди висок претставник на американското Министерство за одбрана.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Свет

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Read more

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Read more

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Read more

Неколку украински амбасади добиле„крвав пакет“ со животински очи

Read more
 

Вести

МВР: Немало закани, ниту напад кон полициски службеници во Арачиново

Читај повеќе

Украдено возило на Итната помош во Општата болница во Кочани

Читај повеќе

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Читај повеќе

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Читај повеќе

Магла на Стража

Читај повеќе

Падна нов договор за цената на руската нафта

Читај повеќе

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Читај повеќе

Стојковски: Долгот кон приватните превозници е наследен

Читај повеќе

Облачно со слаб до умерен ветар

Читај повеќе