Американецот Фред Керли е новиот најбрз човек во светот

Американскиот спринтер Фред Керли славеше на трката на 100 метри на Светското првенство во атлетика.

Керли го освои златниот медал на натпреварот во Јуџин со време од 9,86 секунди и ја однесе титулата најбрз човек во светот.

Дваесет и седумгодишниот Американец минатата година се откажа од трката на 400 метри и целосно се посвети на најбрзата атлетска дисциплина, а тоа се исплатеше со првото индивидуално светско злато во кариерата.

Remote video URL

Второто и третото место го освоија неговите сонародници Марвин Брејси и Трејвон Бромел и двајцата ја минаа целта две стотинки зад победникот.

Ова е првпат сите три медали да одат во САД од 1991 година кога Карл Луис, Лерој Бурел и Денис Мичел освоија злато, сребро и бронза на шампионатот што се одржа во Токио.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Останати спортови

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Read more

Златен медал за македонскиот карате тим на Универзијадата во Полска

Read more

Аманда брутално ја претепа Пења, испи пиво и ја напушти салата со патерици

Read more

Светски шампион во бокс претепа аматер кој дојде во теретана и го предизвика

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Читај повеќе

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Читај повеќе

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Читај повеќе

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Читај повеќе

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Читај повеќе

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе