ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Американецот остана без злато иако истрча побрзо од стариот светски рекорд

Трката на 400 метри со пречки во Токио понуди многу возбудувања и беше една од најдобрите во историјата на Олимпијадата.

Американецот Раи Бенџамин не можеше да поверува дека остана без златен медал, иако истрча со време побрзо од светскиот рекорд.

Славеше норвешкиот атлетичар Карстен Ворхолм, кој постави нов светски рекорд на спектакуларен начин, со време од 45,96 секунди.

URL

Ворхолм го држеше светскиот рекорд и пред Олимпијадата, но во Токио го постигна она што многумина го сметаа за невозможно - тој ја истрча делницата за помалку од 46 секунди.

Бенџамин, кој исто така трчаше феноменално, и ја мина целта со време од 46,17 минути, што исто така ќе биде нов светски рекорд, призна дека не може да поверува дека сепак останал без злато.

URL

„Да ми кажевте пред Олимпијадата дека ќе истрчам 46,17 и ќе загубам, веројатно ќе ве истепав. Видов на семафорот 45,94 и се прашував што се случува. Ги видов моите 46,17 и мислев дека нема шанси да сум истрчал 46,17 и да загубам“, рече Американец и додаде:

„Ова беше веројатно најдобрата трка во историјата на Олимписките игри. Дури и Болт со светскиот рекорд не е подобар од ова“, рече 24-годишниот Бенџамин.

Третото место и бронзата му припаднаа на Бразилецот Алисон дос Сантос, кој истрча многу блиску до стариот светски рекорд (46,72).

Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Останати спортови

Сребро и бронза за македонските теквондисти на Президент Купот во Истанбул

Read more

Трансродова ММА борачка предизвикува контроверзи во октагонот

Read more

Мото ГП: Откажана трката во Аргентина, Бањаја победи во Арагон

Read more

Конор, дали е тоа кокаин на масата?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе