Американска лабораторија најави вакцина за COVID-19

Овие позитивни резултати се податоци од почетната фаза на клиничките испитувања за вакцина против заболување од коронавирусот на мал број волонтери.

Луѓето кои ја примиле вакцината имале ист одговор на организмот како кај луѓето кои природно се заразиле со вирусот, соопштија од лабораторијата. Не се познати целосните резултати од испитувањето во кое учествувале 45 луѓе.

„Овие првични податоци покажуваат дека вакцинацијата со mRNA-1273 дава имунолошки одговор подеднакво како и оној предизвикан со природна зараза“, изјави Тал Закс, директор на Moderna.

Клиничкото испитување го води Националниот институт за здравство, а американската влада во овој проект вложи половина милијарда долари.

Фаза 2 од тестирањето треба наскоро да почне, а Moderna наведува дека фаза 3 би требало да почне во јули, со процена на ефикасноста на вакцината.

Одделното тестирање на глувци покажало дека вакцината спречува вирусот да се размножи во белите дробови.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Здравје

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Read more

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Read more

Како да препознаете емоционално прејадување?

Read more

Магазин

  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Читај повеќе

Кои ќе бидат правилата за примање туристи летово во Бугарија?

Читај повеќе