Американска војска: Извлечени од океанот сензорите од кинескиот балон

Сензори од наводниот кинески шпионски балон соборен над САД се пронајдени од Атлантскиот Океан, соопшти американската војска. Екипите за пребарување пронајдоа „значителни остатоци, вклучително и идентификувани делови од сензори и електроника“, соопшти војската на САД.

ФБИ ги испитува предметите за кои САД тврдат дека биле користени за шпионирање на чувствителни воени локации. САД соборија уште три објекти од 4 февруари.

„Делови од структура“ беа пронајдени и во понеделникот во близина на брегот на Јужна Каролина, соопштија воени претставници. Американските власти рекоа дека балонот потекнува од Кина и се користел за надзор, но Кина тврди дека тоа е само воздушен брод за следење на времето што залутал.

Белата куќа синоќа одржа прес-конференција во врска со соборувањето на три неидентификувани летечки објекти за три дена.

– Има голема разлика помеѓу кинескиот балон и овие три објекти. Кинескиот објект беше многу поголем, со големина на три автобуси, имаше свој погон. Знаеме што правеше, знаеме за што беше, изјави Џон Кирби, координаторот за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа.

– Не сакавме да го урнеме над копно, можеше да биде опасно за некој на земјата. Овие три објекти се многу помали, немаа свој погон, ги носеше ветерот. Немаме докази дека не биле користени за шпионирање, но не сме сигурни. Претседателот Џо Бајден нареди да се урнат од претпазливост, потенцираше Кирби.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе