Американската морнарица тестира радикален дрон

Компанијата за производство на беспилотни летала MartinUAV на Американската морнарица ѝ испорача радикален дрон V-Bat. Тестирањата со беспилотното летало се започнати на Атлантскиот Океан.

Станува збор за дрон наменет за надзор, борба, GPS мапирање и други задачи. Може вертикално да се крева по што лесно врши транзиција во хоризонтален лет. Во било кој момент може да стои во воздух на место.

V-Bat има можност да лета 8 часа, а во првите тестирања летал до висина од 4.500 метри по што успешно се приземјил. Во една од бројните демонстрации успешно е приземјен на покрив на камион во движење, што укажува на неговите исклучителни маневарски способности.

Освен за потребите на американската морнарица и војска, ќе се користи и во мисии против шверц со дрога. Меѓу интересните одлики на дронот, MartinUAV истакнува дека леталото автономно се крева и слетува, има оперативна брзина на лет од 166 километри на час и различни можности на погон на електрична енергија, бензин и авионско гориво.

Ќе биде интересно да се види како приказната за V-Bat ќе еволуира во наредните години.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Вести

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Read more

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Read more

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Read more

Мисија на Марс: Повторно одложено лансирањето на Perseverance

Read more

Гик

  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Samsung го претстави новиот Galaxy A31

Читај повеќе

Huawei и ZTE официјално прогласени за закана по националната безбедност на САД

Читај повеќе