Со сила од 300 kW

Американската војска го доби најмоќниот ласер досега

Компанијата Lockheed Martin на американската војска ѝ достави ласер со сила од 300 kW, што значи дека е најмоќниот досега.

Ласерот е развиен во склоп на иницијатива на Пентагон, која за цел има засилување на индустриската база на насочена енергија и подобрување на квалитетот на ласерските зраци.

Lockheed Martin во август годинава испорача ласер од висока енергетска класа, со интегриран оптички заслепувач и надзор  (HELIOS), а тоа е првиот систем од тактички ласерско оружје интегрирано во бродовите.

Ласерот со сила од 300 kW е спремен за интеграција, а Lockheed Martin се фокусира на намалување на големината и тежината на ласерското оружје за да може да се користи и на земја, на море и на потенцијални воздушни платформи.

 

реклама

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Вести

Снупи ќе патува до Месечината

Read more

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Read more

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Read more

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе