Американската војска сака да гради фабрики на Месечината

Плановите за воспоставување лунарна база се веќе во тек, а НАСА за Месечината рече дека е „влез во Сончевиот Систем“.

Тајна американска воена единица бара начини да изгради фабрики и други големи објекти на Месечината што ќе му служат на Министерството за одбрана.

Агенцијата на Министерството за одбрана одговорна за развој на нови технологии за американската војска (DARPA) започна нова програма наречена „Ново производство, материјали и ефикасен дизајн за орбита и Месечината“ (NOM4D), што може да доведе до развој на нови технологии да се подигне големи месечеви структури кои ќе се градат во вселената.

Градбите треба да бидат изградени од различни материјали и да имаат нов концепт и неземски дизајн, кој може да се користи за изградба на „големи и отпорни системи“.

Компаниите што ќе предложат технологии што DARPA би можела да ги избере за својот проект, се бараат идеи за дизајн кои би биле толку ефикасни што би можеле да се градат надвор од Земјата.

Плановите за воспоставување лунарна база се веќе во тек, а НАСА за Месечината рече дека е „влез во Сончевиот Систем“. Мисијата на НАСА Arthemis има за цел да слета астронаути на Месечината до 2024 година, а крајната цел е да се воспостави трајно човечко присуство на Месечината. Една од најголемите пречки за постигнување на ова е изнаоѓање начини за искористување на ресурсите на Месечината што би можеле да се користат во иднина за изградба на структури на Месечината, пишува Independent.

НАСА активно размислува да развие некакво сместување на Месечината во кое би можеле да се сместат астронаутите.

Од друга страна, руската вселенска агенција Роскосмос преговара со Кина и други меѓународни партнери за формирање база на Месечината.

Генералниот директор на Роскосмос, Дмитриј Рогозин, изјави дека во моментов се водат преговори за формирање истражувачка база на Земјиниот сателит. Русија планира да испрати астронаути на Месечината во 2028 година.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Вести

Научници открија три видови ајкули кои светат во мрак

Read more

Зошто сонцето и ветерот не можат да ги заменат јагленот, гасот и нафтата?

Read more

Ајде да лебдиме: Вселенска прошетка од 6,5 часа

Read more

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Како изгледа телевизор од 400.000 долари?

Читај повеќе

И една доза вакцина ја намалува хоспитализацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најлоши видеоигри за 2020

Читај повеќе

Научници открија три видови ајкули кои светат во мрак

Читај повеќе

Зошто сонцето и ветерот не можат да ги заменат јагленот, гасот и нафтата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 нови игри за PS4

Читај повеќе

„Ѕверот“ доаѓа: Смартфон со 18 GB RAM

Читај повеќе

Колку е заштитен вашиот телефон од вода? Еве на што треба да внимавате

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајде да лебдиме: Вселенска прошетка од 6,5 часа

Читај повеќе