Американската војска успешно тестираше хиперсонична крстосувачка ракета

Само неколку месеци откако Русија успешно тестираше хиперсонични крстосувачки ракети, истото го направи и американската војска.

Американската војска е чекор поблиску до завршување на развојот на хиперсонична крстосувачка ракета со воздушно лансирање, откако DARPA успешно ја тестираше ракетата HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept) во соработка со американските воздухопловни сили.

Хиперсоничните ракети се ново бојно поле за Америка и нејзините соработници. Во јули оваа година, Русија успешно ја тестираше својата хиперсонична крстосувачка ракета наречена Циркон. Американската војска работи на неколку хиперсонични ракети откако беа спречени плановите за оружје со електричен погон. Хиперсоничната крстосувачка ракета се потпира на мотор со воздушен погон кој овозможува брзини поголеми од 5 Маха (петпати побрзи од звукот).

URL

DARPA тестираше проектил развиен од Raytheon Technologies, но не беше откриено кој авион е користен. Ракетата достигна брзина од 5 Маха благодарение на нејзиниот ракетен мотор, а потоа се активираше Scramjet моторот, што дополнително ја забрза над споменатата граница. Моторот Scramjet го компресира воздухот и го меша со јаглеводородното гориво, а потоа смесата се запали, што резултира со поголема брзина на проектилот.

DARPA изврши неколку тестови кои вклучуваат интеграција со авионот, празнење, безбедно одвојување од авионот, активирање на моторот и крстарење.

HAWC има најдобри перформанси во атмосфера богата со кислород, каде што поради неговата голема брзина практично не може да се открие. Хиперсоничната брзина го прави ефикасно кинетичко оружје дури и без голема количина експлозив.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Свет

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Read more

САД го издадоа првиот пасош со ознака за пол X

Read more

Хитлер доби QR код за зелен пасош, ЕУ на нозе

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more
 

Вести

Три лица извршиле обљуба врз девојка од Крива Паланка

Читај повеќе

МЗ: На Инфективна почина 17-годишна пациентка заболена од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Читај повеќе

Вo недела почнува зимското сметање на времето

Читај повеќе

Борисов: За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство треба да биде во Уставот

Читај повеќе

Приведен битолчанец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Претрес во Струга, пронајдено оружје

Читај повеќе

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Читај повеќе

„Го Сакам Водно“ до Арсовска и Шилегов: Покажете гаранција за Водно

Читај повеќе