Американски адвокат откри зошто вработените родители најчесто се разведуваат

Американскиот адвокат Денис Р. Ветрано Џуниор на социјалните мрежи често зборува за трендот на зголемување на разводите. Сега откри зошто вработените родители најчесто одлучуваат да се разведат.

Имено, од вработените жени се очекува целосна одговорност за домашните работи. Мајките прават речиси сѐ, додека мажите избегнуваат најголем дел од обврските.

„Таа се грижи за децата, купува намирници, пери, готви, работи, заработува и плаќа комуналии“, вели Ветрано. Тој додаде дека забележал дека мажите се фокусираат на дружење со пријателите наместо да им помагаат на жените во домашните работи.

Потоа наведе дека поради овој проблем жените се уморуваат и ја достигнуваат точката кога им доаѓа преку глава, што ги нарушува односите и на крајот води до одлука за развод. Многу жени во своите коментари изјавија дека адвокатот е сосема во право.

@drvlaw The major theme I’ve been seeing? Women are TIRED #divorce #divorced #divorceparty #divorcedlife #divorcedmom #divorcesucks #divorcecoach #divorcedparents #divorceattorney #divorcesupport #divorceparties #divorcehelp #divorcerecovery #DivorceForce #divorcecourt #divorcecommunity #divorcedonedifferently #divorceddad #divorcechaos #divorceproceedings #divorcedmoms #divorcee #divorcecoaching #divorcees #divorcecake #divorcelawyer #divorceeducation #divorcesurvivor ♬ original sound - Dennis R. Vetrano, Jr.

„По разводот имав едно помало дете за кое требаше да се грижам. Постигнав напредок во животот“, „Се уморуваме постојано да мораме да им даваме инструкции за сѐ“, „Токму поради ова збеснував. Ме обвини дека сум го изневерувала. Мисли дека имав време за тоа. Не можев да седам ни на каучот кога бевме во брак поради огромните обврски“, „Помладите генерации жени не сакаат да се мажат затоа што пораснаа гледајќи како нивните мајки се мачат. Одбиваат да дозволат и ним истото да им се случи“, се дел од коментарите.

Една неодамнешна студија, објавена во Archives of Sexual Behavior, покажа дека жените ја губат желбата да водат љубов со мажи кои одбиваат да ги извршуваат домашните работи.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Љубов и секс

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Read more

7 прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Кои се најсреќните, а кои најтешките години во бракот?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе