Американски нафтен гигант почнува со производство на литиум

Американскиот нафтен гигант Exxon Mobil објави дека ќе започне со ископување на литиум во САД во 2027 година за да ги обезбеди резервите на клучниот метал што се користи во батериите и електрониката на електричните автомобили.

Компанијата ќе извлече литиум од солените подземни води во државата Арканзас, позната по своите значајни наоѓалишта на литиум, за да обезбеди домашен извор на снабдување, се вели во соопштението објавено во понеделникот.

Exxon планира да снабдува литиум за повеќе од еден милион електрични возила годишно и да стане водечки снабдувач на метал до 2030 година.

Се проценува дека ќе инвестираат околу две милијарди долари

Претседателот на одделението Low Carbon на Exxon, Ден Аман, не откри колку Exxon има намера да инвестира во бизнисот со литиум или кога би можел да стане профитабилен.

Аналитичарите од финансиската компанија TD Cowen проценуваат дека ќе треба да инвестираат околу две милијарди долари за производство на 50.000 тони литиум, со потенцијален профит од 800 милиони долари.

Најголемата американска нафтена компанија објави дека ќе користи конвенционални методи на дупчење што се користат за екстракција на нафта и гас, а потоа ќе ја насочи технологијата на екстракција за да го оддели литиумот од солената вода.

Ќе ги здружи силите со партнерот Tetra Technologies, ќе произведува литиум на рударската локација и ќе го продава под брендот Mobil Lithium.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Бизнис

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Read more

На Волстрит индексите речиси непроменети

Read more

Пад на Волстрит - се чекаат бројките од Црн петок и Сајбер понеделник

Read more

Нов притисок за цените на нафтата

Read more
 

Вести

Најголемиот климатски самит во историјата почна со една голема промена

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Читај повеќе

Владимир Путин нареди бројот на руски војници да се зголеми за 170.000

Читај повеќе

Северна Кореја: Попречувањето на нашите сателити би било објава на војна

Читај повеќе

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Читај повеќе

Паника во Брисел поради Орбан: Ја држи ЕУ како заложник

Читај повеќе

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Читај повеќе

Скопјанка овозможила возрасни да имаат секс со малолетнички и да ги снимаат

Читај повеќе

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Читај повеќе