Американски научници одгледаа вештачки мозок кој се развива како човечкиот

Научници „произведоа“ во лабораторија вештачки мозок кој се развива како човечки, што може да даде подобар увид во болести како што се Алцхајмерова болест или шизофренија.

Американски научници во Лос Анџелес спроведоа широка генетска анализа на таканаречените органоиди на кои им беше овозможено да се развиваат и растат во лабораторија до 20 месеци.

Она што научниците го открија е дека вештачкиот мозок расте во фази што се совпаѓаат со развојот на мозокот кај бебињата.

Истражувањата укажуваат дека органоидите на вештачкиот мозок може да се развијат подалеку од феталната фаза, што е спротивно на она што претходно се веруваше.

Според ова откритие, органоидите може да созреат до тој степен што научниците почнуваат да ги користат за да ги проучуваат болестите на мозокот кај возрасните, како што е деменцијата.

Органоидите се создаваат од таканаречените индуцирани плурипотентни матични клетки, од кои може да се развијат многу други видови клетки.

Remote video URL

Матичните клетки што ги користеле научниците се добиени од кожни и крвни клетки и биле репрограмирани за да се вратат во ембрионална состојба.

Кога клетките се изложени на соодветни хемикалии и услови, тие се развиваат во мозочни клетки и се самоорганизираат за да произведат тродимензионални структури кои се верна реплика на одредени аспекти на развојот на вистинскиот човечки мозок.

Научниците веќе користат органоиди на човечки мозок за да проучат невролошки невроразвојни нарушувања, вклучително и аутизам, епилепсија и шизофренија, пренесуваат научните портали.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Наука

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Read more

Москва тврди дека Спутник V не предизвикува тромбоза

Read more

Поларните мечки се парат со гризли, новиот вид е поотпорен на климатските промени

Read more

Родовата еднаквост не е нов концепт: Жените биле ловци уште пред 9.000 години

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе