Американски разурнувач нелегално влегол во водите на Јужното Кинеско Море

Кинеската војска денеска соопшти дека забележала и придружувала американски разурнувач кој нелегално влегол во водите околу Парацелските Острови во Јужното Кинеско Море.

Во соопштението, војската наведува дека разорувачот со наведувани проектили USS Milius навлегол во територијалните води на Кина, нарушувајќи го мирот и стабилноста на прометниот воден пат.

„Нашите сили постојано ќе бидат во состојба на готовност и ќе ги преземат сите неопходни мерки за одлучно да го заштитат нашиот суверенитет и безбедност и стабилност во Јужното Кинеско Море“, изјави Тијан Џунли, портпарол на јужната команда на Кина.

Тензиите се зголемуваат

Американската морнарица денеска ја оспори изјавата на кинеската војска, велејќи дека разурнувачот вршел „рутински операции“ во Јужното Кинеско Море и дека не бил избркан.

„САД ќе продолжат да летаат, пловат и оперираат секаде каде што дозволува меѓународното право“, се вели во соопштението на Седмата флота на американската морнарица.

Тензиите меѓу САД и Кина се зголемија во областа. Соединетите Американски Држави ги зајакнуваат сојузите во азиско-пацифичкиот регион со цел да се спротивстават на кинеската самоувереност во Јужното Кинеско Море и Тајванскиот теснец додека Пекинг се обидува да ги унапреди своите територијални амбиции.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Свет

Голем пресврт на Зеленски, подготвен е да разговара со Русија

Read more

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more
 

Вести

Голем пресврт на Зеленски, подготвен е да разговара со Русија

Читај повеќе

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе