Американскиот Сенат блокира милијарди предвидени за Украина и Израел

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во американскиот Сенат кои инсистираат на построги мерки за контрола на имиграцијата на границата на САД со Мексико.

49 сенатори гласаа за пакетот помош, а 51 гласаа против, што значи дека мерката од 110,5 милијарди долари не ги доби потребните 60 гласови во 100-члениот Сенат за да се отвори патот за дебата.

Гласањето беше по партиска линија, при што сите републиканци во Сенатот гласаа против, заедно со сенаторот Берни Сандерс, независен кој вообичаено гласа со демократите, но изрази загриженост за финансирањето на сегашната „нехумана воена стратегија“ на Израел против Палестинците.

Против гласаше и лидерот на демократското мнозинство во Сенатот, Чак Шумер, за да може да поднесе предлог за повторно разгледување. По гласањето, Шумер, демократ, рече дека тоа е „сериозен момент што ќе има трајни последици за 21-от век“, ризикувајќи го падот на западната демократија.

Републиканците и демократите дебатираа со месеци

Републиканците рекоа дека гласањето е од суштинско значење за да се нагласи нивното барање за построга имиграциска политика и контрола на јужната граница.

„Денешното гласање е она што е потребно за лидерот на Демократите да признае дека републиканците во Сенатот го значат она што го кажуваме. Потоа да гласаме. И потоа конечно да започнеме да ги исполнуваме приоритетите за национална безбедност на Америка, вклучувајќи ги и оние дома“, рече лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел.

Републиканците и демократите во Конгресот со месеци дебатираа како да одговорат на барањето на демократскиот претседател Џо Бајден за милијарди долари финансирање за Украина за борба против руските освојувачи, Израел по нападот на 7 октомври од страна на исламистичките милитанти Хамас, американските интереси во Индо-Пацификот и меѓународна хуманитарна помош.

Бајден: Гласањето ќе се памети долго

Двете барања на Белата куќа за Конгресот да ги усвои сметките за трошење, сепак, не успеаја да поминат, а нервозата се шири во американскиот Конгрес бидејќи ќор-сокакот се заканува да влезе во 2024 година. Демократите тврдат дека помагањето на сојузниците е од суштинско значење за поддршка на глобалната демократија и за одбрана на автократиите.

„Верувајте, денешното гласање долго ќе се памети. Историјата ќе се оценува строго... не можеме да дозволиме (рускиот претседател Владимир) Путин да победи“, рече Бајден претходно во обраќањето во Белата куќа.

Група демократи во Сенатот свикаа прес-конференција за да тврдат дека блокирањето на законот ќе испрати порака и до противниците на САД и до сојузниците дека Соединетите држави не стојат покрај своите меѓународни партнери.

Не беше вклучен амандманот за илегална миграција

„Времето истекува. Имаме само неколку дена да направиме јасен, позитивен напредок кон разработката на последните детали потребни за да се покаже дека САД се сигурен сојузник“, рече сенаторот Крис Кунс.

Републиканците тврдат дека прекумерната илегална имиграција преку јужната граница со Мексико е исклучително важен безбедносен проблем и велат дека сакаат поголема одговорност отколку што добиваат од администрацијата на Бајден за средствата на американските даночни обврзници кои одат во странство.

Шумер во вторникот рече дека ќе се обиде да го надмине ќор-сокакот нудејќи им на републиканците шанса да додадат амандман на граничната политика на законот. Ваков амандман до синоќа не беше најавен.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Свет

Пукање на автопат во Израел: Вооружени цивили им возвратија на терористите

Read more

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Read more

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Read more

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Пукање на автопат во Израел: Вооружени цивили им возвратија на терористите

Читај повеќе

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Читај повеќе

Украдена бистата на Васил Главинов во Центар

Читај повеќе

Времето денеска сончево со мала локална облачност

Читај повеќе

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе

Маж пукал во сестра си и во нејзините два сина во Кумановско – две од лицата починаа

Читај повеќе