Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Американските воздухопловни сили почнаа да користат роботи за поефикасно чистење на борбените авиони, пишува Interesting Engineering.

Американската единица 149 Fighter Wing во Тексас тестираше и демонстрираше роботски систем специјално дизајниран за борбените авиони F-16. Системот е во фаза на концепт, а ако се покаже ефикасен и корисен во текот на тестирањето ќе почне да се користи и во други бази за чистење на воени авиони.

URL

На роботот му е потребно еден час чистење на авионот, додека за истата работа се потребни неколку луѓе и повеќедневна работа.

Освен што чистењето е заморно, може да биде и опасно по здравје поради материјалите кои се користат во процесот на чистење, а кои може да наштетат на белите дробови и на кожата. Поради тоа луѓето мора да носат заштитни одела.

За авионите е потребно детално чистење на секои 180 дена. Чистењето е потребно поради спречување корозија, со што се продолжува животниот век на авионот. Нечистотијата и останатите материјали кои се лепат може негативно да влијаат на алуминиумот на авионот.

Роботите за чистење се развиени од компанијата Wilder Systems, а се дел од AFWERX иницијативата за иновации.

Во видеото ќе погледнете како изгледа кога луѓето чистат F-16:

Remote video URL
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе