Американските војници во северна Сирија добија наредба да се повлечат од земјата

Вашингтон, 14 октомври 2019 (МИА) – Околу илјада американски војници распоредени во северниот дел на Сирија добија наредба да се повлечат од земјата, изјави неименуван американски претставник.

– Ние ја спроведуваме наредбата. Повлекувањето се однесува на сите војници распоредени во Сирија, освен за оние во базата Ал Танф, која се наоѓа во јужниот дел на земјата и е контролирана од околу 150 американски војници.

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер вчера изјави дека САД ќе повлече илјада војници од северна Сирија, но не појасни дали тоа значи американските војници да заминат од Сирија или само ќе ги напуштат зоните каде се борат турските и курдските сили.

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска предупреди дека САД нема да се вклучат во уште една војна помеѓу луѓе кои се борат 200 години едни против други.

– Дали луѓето навистина мислат дека треба да влеземе во војна против Турција, која е земја членка на НАТО? Бесконечните војни мора да завршат, истакна Трамп.

реклама

Свет

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Read more

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Read more

Рекорден број починати од COVID-19 во Русија

Read more

Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе