Американските возачи немаат доверба во Tesla

Американскиот Consumer Reports ги објави резултатите од најновото истражување за довербата во автомобилските брендови во САД.

Секоја година, Consumer Reports ги испитува своите членови за проблемите што ги имале со своите возила во изминатите 12 месеци. За 2020 година, тие добија одговори од околу 329.000 возачи, за автомобили направени во периодот 2000-2020 година.

Проблемите што се појавувале во врска со овие возила се класифицирани во 17 области, од помали, како што се чкрипење на сопирачките, до посериозни, како што е сервис на менувачот што не го покрива гаранцијата.

URL

По сумирањето на резултатите, Mazda се покажа како автомобилски бренд кој ужива најголема доверба во САД, второто и третото место го заземаат Toyota и Lexus, по што следуваат Buick (бренд во сопственост на General Motors) и Honda.

Интересно е што американскиот производител на електрични автомобили, компанијата Tesla, е претпоследен според критериумот доверба на списокот со 26 брендови (Lincoln е на самиот крај на списокот).

За таквата лоша позиција најмногу придонесе најновиот автомобил на Tesla, SUV Model Y, чија сигурност е „далеку под просекот и потрошувачите никако не би можеле да им ја препорачаат на купувачите“.

Под просекот се и Model S и Model X, додека според резултатите од истражувањето единствениот што ја доби довербата на корисниците е Tesla Model 3.

Тагови
реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Read more

Авто новости

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Read more

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Read more

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Читај повеќе

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Читај повеќе

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Mercedes-Benz EQA - првиот електричен компактен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе