Останати спортови

АМС го награди Бесир Алили со еден милион денари

25. јуни 2019 - 14:15 | МИА

Скопје, 25 јуни 2019 (МИА) – На Советот што ќе го одржи Агенцијата за млади и спорт во петок ќе предложам да се даде еден милион денари за Бесир Алили, односно 800 илјади лично за него, и 200 илјади за тренерот. Ние како Агенција, сите големи натпреварувања и целиот подготвителен период со останатите спортисти кои освоија високи одлики ќе ги покриеме и поддржиме да ја градат кариерата во уште позасилено темпо, рече директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски на денешниот прием на младиот репрезентативецот Бесир Алили по повод освоеното прво место на Европското кадетско првенство во борење.

Каевски му честита на Бесир за големиот успех, и појасни дека сé што направија изминатиов период Бесир и неговата екипа ја направија нашата држава и сите граѓани кои славеа горди, без разлика на нивните различности.

„Изминатиот викенд овие наши борачи на чело со Бекир, на чело со стручниот тим со сите тренери, со Федерацијата беа наши најголеми амбасадори. Бевме на мапата на спортот и на борењето, покажавме и докажавме дека овој наш спорт е еден од најдобрите спортови во нашата држава, историски гледано ова е еден од спортовите што имаат донесено најмногу признанија и награди“, рече Каевски.

Според него, успехот на Бесир покажа дека спортот може да обединува, да зближува, но и да ги прави нашите граѓани среќни и задоволни.

„Драго ми е што изминатиот период направивме една програма ‘Млади спортски надежи’ и Бесир е дел од таа програма. Правиме соодветна еволуација на сите млади спортисти од индивидуалните спортови и индивидуални олимписки спортови за кои што сме убедени дека можат да остварат резултат. Заедно со Факултетот за спорт, физичка култура и здравје и Институтот за спорт и спортските федерации ги детектиравме овие спортисти, и ако силно вложуваме во нивниот напредок, во стручната експертиза, во припремниот период и во евалуација на секои три,четири месеци за нивен развој, тоа ќе вроди со плод“, додаде тој.

Како Агенција за млади и спорт, Каевски рече дека и понатаму ќе продолжат со поддршка на спортистите за да бидат уште поконкурентни и уште повеќе да партиципираат на големи натпреварувања.

Бесир Алили рече дека ова е само почеток на неговите успеси, тој се подготвува за понатамошните европски и светски игри, и вети дека ќе даде се од себе да ја претставува нашата држава во најдобро светло.

Коментирај