Амстердам тестира футуристички чамци-роботи

Употребата на прототипот на футуристички чамец-робот е планирано да се одвива низ околу 100 километри канали во Амстердам.

Овие целосно автономни пловни објекти би извршувале различни задачи, вклучително и превоз на патници и транспорт на смет.

Експерти од Институтот во Амстердам и научници од Институтот за технологија (МИТ) во американската држава Масачусетс работат на проектот Roboat.

Роботските чамци пловат полека, со брзина до шест километри на час, користејќи пропелер и четири придвижувачи напојувани од електрична батерија со капацитет да ги управуваат, во зависност од задачата, од 12 часа до 24 часа. Се контролираат од далечина од компјутер, врз основа на податоци од камери и сензори кои ги скенираат областите околу чамецот.

Remote video URL

Чамците се „модуларни“ и лесно можат да се прилагодат за превоз на товар или луѓе.

Тимот кој работи на проектот вели дека ќе бидат потребни уште две до четири години за да се усоврши технологијата за автономно управување со тие пловни објекти.

Стефан ван Дијк, директор за иновации на Институтот во Амстердам, рече дека новата технологија е „многу релевантна во екстремно сложените пристанишни операции, каде има многу бродови и други пловни објекти, многу кејови и пристаништа. Безбедноста навистина може да се подобри со автономни системи, но и да ја направат работата поефикасна “.

На неодамнешните демонстрации, еден електричен чамец-робот долг четири метри, маневрираше покрај репликата на трговскиот брод од 18 век „Амстердам“, што претставуваше симболичен приказ на поморското минато и иднина на тој град.

Следува роботот да научи да маневрира низ целиот сообраќај во каналите во Амстердам, кои се полни со приватни чамци и чамци кои крстарат со туристи.

Проектот има и правен аспект и се работи на подготовка на промените неопходни за да се овозможи автономна употреба на роботски чамци, без капетани и кормилари.

Податоците собрани од камерите на тој пловен објект нема да ги идентификуваат луѓето во околината и во таа смисла ќе се гарантира приватноста на граѓаните.

Remote video URL
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Вести

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Read more

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Read more

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Read more

Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Read more
 

Гик

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Читај повеќе

Три нови опции на Facebook Messenger

Читај повеќе

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Читај повеќе

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Читај повеќе

Луѓето еволуираат побрзо од кога било, а причината не се генетските промени

Читај повеќе
  • filter

Motorola Defy почнува нова ера за издржливи мобилни телефони

Читај повеќе