Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

„Здраво, јас сум Ана, една од девојките којашто беше објавена во „Јавна соба“, чија што слика беше симната од Instagram и на која беа објавени лични податоци“, вака младата девојка од Кавадарци ја започна храбрата изјава на Instagram, што предизвика внимание кај медиумите и јавноста.

Ана објаснува дека нејзина фотографија, направена во текот на летен одмор, заедно со невкусен опис и нејзини лични информации, меѓу кои и телефонски број, биле оставени во злогласната група „Јавна Соба“ на Телеграм, со цел да ѝ се наштети.

Младата девојка вели дека фотографијата била објавена, злоупотребена и препраќана. Ана им се обраќа на сите девојки кои доживеале слично нешто, дека тоа не е нивни срам, виновни се оние кои го злоупотребуваат тоа. Таа советува да се биде внимателен со жртвите, да им се даде максимална поддршка и јавно да се проговори за вакви работи да не се случуваат повеќе.

Таа објаснува и за односот на полицијата со нејзиниот случај, вели дека им ги покажала пораките и со име и презиме ги посочила луѓето кои ѝ ѕвонеле, но откако дознале дека е полнолетна, од полицијата добила одговор дека законот ништо не може да направи бидејќи таа има 28 години. Законот ги штити само малолетниците, вели таа.

Токму затоа, посочува Ана, луѓето се осмелуваат да прават вакви работи бидејќи законот не ги штити жртвите.

Слушнете ја изјавата на Ана:

Тагови
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Македонија

Дневен ковид-биланс: 355 новозаразени и 9 починати

Read more

Утре волонтерска акција за чистење во Кисела Вода

Read more

Владата го утврди дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година, се враќа на усвојување во Собранието

Read more

Цените на основните прехранбени производи се замрзнуваат до крајот на јануари

Read more
 

Вести

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 355 новозаразени и 9 починати

Читај повеќе

Силна ерупција на вулканот Семеру

Читај повеќе
  • play_arrow

Утре волонтерска акција за чистење во Кисела Вода

Читај повеќе

Петков: Бугарија треба да го преиспита пристапот кон Северна Македонија на конструктивен начин

Читај повеќе

Владата го утврди дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година, се враќа на усвојување во Собранието

Читај повеќе

Цените на основните прехранбени производи се замрзнуваат до крајот на јануари

Читај повеќе

Израелски шпионски софтвер бил користен за хакирање на телефони на американски функционери

Читај повеќе

Фестивал на италијанска храна на плоштад „Македонија“

Читај повеќе