Аналитичар најавува значително побрзи iPhone 15 модели

Се очекува дека само телефоните iPhone 15 Pro ќе добијат надградба на USB-C брзината.

Претстојните модели на iPhone 15 Pro очигледно ќе добијат значителна надградба кога станува збор за брзината на пренос на податоци. Тоа ќе овозможи префрлање на USB-C, според аналитичарот Минг-Чи Куо.

Сепак, аналитичарот не верува дека овие поволности ќе бидат достапни на стандардните модели iPhone 15. Куо предвидува дека iPhone 15 и 15 Plus ќе добијат USB-C порти, но ќе имаат помали брзини (ќе ги задржат истите USB 2.0 брзини што ги имаа со Lightning портите).

Кога станува збор за iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max, за нив ќе биде резервирана поддршка за најмалку USB 3.2 или Thunderbolt 3, според аналитичарот.

Ако ова се оствари, тоа значи дека премиум моделите на iPhone би можеле да имаат брзина на пренос на податоци до 40 Gbps. Ова ќе биде значајно за оние кои го користат iPhone за снимање ProRes видеа и за фотографирање.

URL

Куо веќе некое време тврди дека моделите на iPhone за 2023 година ќе користат USB-C, што ќе ги подобри нивните брзини на пренос на податоци, како и брзината на полнење.

Доколку тоа се случи, ќе продолжи серијата надградби за премиум моделите што започна оваа година. Промоделите од серијата iPhone 14 добија нов чипсет (стандардните модели го задржаа минатогодишниот чип).

Apple се обидува дополнително да ја диверзифицира својата понуда помеѓу премиум моделите и оние наменети за поширок опсег на корисници и се чини дека зголемувањето на брзината на пренос на податоци ќе биде следниот чекор на тоа поле.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Мобилни

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Read more

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Read more

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Read more

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе