ЛА ЛИГА 2022/2023

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Реал Мадрид синоќа во рамките на 7. коло од Ла Лига одигра само 1:1 дома против Осасуна на „Сантјаго Бернабеу“, па тренерот Карло Анчелоти се обиде да ја спушти топката.

Реал играше без Лука Модриќ и Тибо Куртоа, а поведе преку Винисуис Жуниор во 42. минута. Гостите до Памплона израмнија во 50. минута преку Кике Гарсиа, а иако имаше доволно време за Реал да постигне победнички гол, сепак не успеа, а дури промаши и удар од белата точка кога Карим Бензема ја погоди пречката во 79. минута. Отогаш гостите беа и со играч помалку бидејќи Давид Гарсиа доби црвен картон за фаулот за пенал.

„Размислував да го сменам изведувачот на пенали, но Карим е најдобриот што го имаме. Минатата сезона ги изведе двата најважни пенали и погоди, па одлучив да го оставам“, рече Анчелоти на прес-конференцијата по натпреварот.

„Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи. Немаме изговор за ова реми бидејќи екипата одигра јако и покрај играчите кои недостасуваа. Досега во првенството игравме доста добро, а вакви натпревари може да се случат. Не се сомневам дека уште на наредниот натпревар ќе имаме реакција“, додаде.

Remote video URL

Реал сега прво во среда игра против Шахтар во Лигата на шампиони, додека во сабота гостува во блискиот град Хетафе кај истоимениот ривал.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Фудбал

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Read more

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Read more

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ландо Норис ја испроба игрицата F1 2023 и заврши последен

Читај повеќе

Академија Пандев се ребрендира во Брера Струмица

Читај повеќе

Јунајтед ќе му плати на Мегваер за да го напушти клубот

Читај повеќе