Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Google подготви ажурирање за системот Android Auto, а некои промени се насочени кон подобрување на безбедноста и корисничкото искуство.

Верзијата 12.2 е подготвена за преземање преку Google Play Store, а пред сè, доаѓа со подобрени дизајнерски елементи за да се разликуваат апликациите што може да се користат додека возите од оние што не може.

Иконите на апликациите што не се достапни за употреба додека автомобилот е во движење ќе бидат сиви, а овој визуелен знак ја заменува претходната икона за автомобил или симболот „P“. Кога автомобилот не е во движење, овие икони се враќаат во нивните вообичаени бои, сигнализирајќи ја нивната целосна функционалност.

Системот сега е уште постабилен, а перформансите исто така се подобрени.

Надградбата на Android Auto 12.2 е лесно, може да се направи преку Google Play Store автоматски или со рачно преземање на APK-датотека од доверлив извор. Меѓутоа, во случај на APK-датотеки од трета страна, корисниците треба да внимаваат да избегнат безбедносни ризици.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Авто новости

Голем пад на Tesla во САД

Read more

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Read more

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Read more

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more
 

Автомобили

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе