Ангелов: Со Апасиев и Петровски дебатираме жестоко, а потоа пиеме кафе

Стојанче Ангелов, познат во јавноста како Генералот, вели дека не сите јавни дебати продуцираат омраза, за што наведе пример со двајца негови противници со кои на ТВ изгледа непријателски, а всушност пред или по дебатата заедно пие кафе.

Предзиборната кампања, покрај купот негативните спотови од политичките партии, на граѓаните им сервбираше и дебати полни со омраза, цинизам, исмевање и секаков вид на напад и омаложување на противникот. Дека не сите дебати се се такви открива лидерот на Достоинство кој во гостувањето во „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ даде пример дека постојат и нормални политичари кои кои и покрај крајно различните ставови тој пред или по дебатите оди на пријателско кафе.

„Јас, во сите мои дебати или ТВ дуели, ги повикувам гледачите да не наседнуваат на нашата жестока реторика. Затоа што, ќе го спомнам Филип Петровски, или Димитар Апасиев, ние дебатираме жестоко, но пред или по емисијата ние обично пиеме кафе во коешто разговараме најнормално. Ние не ги променуваме нашите ставови. Нашите ставови пред, за време и после емисијата се исти, но не чувствуваме омраза едни кон други. И ако се сретнеме на улица ние не се одминуваме, ние секогаш се поздравуваме“, вели Генералот.

Ангелов, чија партија е дел од коалицијата со владејачката СДСМ, открива и дека за многу работи има различни ставови со своите коалициони партнери.

„Јас тоа го кажувам, но треба сите да посветиме внимание на тоа, бидејќи додека ние се расправаме, негативната енергија којашто оди во етерот и којашто ја примаат гледачите е мултиплицирана, бидејќи не секој еден обичен граѓанин има капацитет да ја апсорбира и да сфати дека тоа се различни стваови, дека ние не можеме да очекуваме од различни луѓе да имаат исти сфаќања за различни работи. Ние дури и во нашата коалиција, па и во самата партија имаме различни сфаќања за исти теми, нешто поради што посебно го почитувам претседателот на СДСМ Зоран Заев затоа што не само од него, туку и од раководството на СДСМ имам можност слободно да ги изразувам моите ставови коишто во одреден дел се разликуваат од нивните“, заврши тој.

Remote video URL
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Македонија

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Read more

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Read more

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Read more

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе