КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Ангеловски прозиваше за Австрија и Израел

Без неколкумина планирани играчи, репрезентацијата на Македонија ќе ги заврши квалификациите во натпреварите против Австрија и Израел. Вкупно 23 играчи се најдоа на списокот.

Селекторот Игор Ангеловски има доста главоболки околу составот со оглед на тоа што поради повреди не може да смета на стандардните Аријан Адеми и Егзон Бејтулаи, потоа резервистите Љупчо Дориев и Ѓорѓи Стоилов, а отпадна од комбинација и планираниот дебитант Диме Димов, бек на Академија Пандев.

Додатен проблем за нашиот селектор е тоа што на првиот дуел со Австрија во Виена поради жолти картони под суспензија се Висар Муслиу, Бобан Николов и Илија Несторовски.

Дебитант во репрезентацијата под овој селектор е најдобриот стрелец во домашната лига, Даниел Аврамовски од Вардар. Тој досега има 2 настапи, но пред пет години кога селектор беше Бошко Ѓуровски. Повратници се Никола Ѓорѓев и Дарко Велковски, а повторно повикан е младиот дефанзивен талент на Вардар, Никола Младеновски.

голмани:
Столе Димитриевски - Рајо Ваљекано, Шпанија
Дејан Илиев - Серед, Словачка
Дамјан Шишковски - Работнички

одбрана:
Висар Муслиу - Фехервар, Унгарија
Кире Ристевски - Ујпешт, Унгарија
Стефан Ристовски - Спортинг, Португалија
Дарко Велковски - Ријека, Хрватска
Ѓоко Зајков - Шарлроа, Белгија
Кристијан Тошевски - Вардар
Марио Младеновски - Вардар

средина:
Енис Барди - Леванте, Шпанија
Бобан Николов - Фехервар, Унгарија
Стефан Спировски - Хапоел Тел-Авив, Израел
Езџан Алиоски - Лидс Јунајтед, Англија
Елиф Елмас - Наполи, Италија
Даниел Аврамовски - Вардар
Крсте Велкоски - Сарајево, Босна и Херцеговина
Никола Ѓорѓев - Грасхоперс, Швајцарија

напад:
Горан Пандев - Џеноа, Италија
Иван Тричковски - АЕК, Кипар
Илија Несторовски - Удинезе, Италија
Александар Трајковски - Мајорка, Шпанија
Влатко Стојановски - Ним, Франција

Македонија прво на 16-ти ќе игра против Австрија на „Ернст Хапел“ стадионот во Виена, додека три дена подоцна го пречекуваме Израел на „Тоше Проески“ арената во Скопје. Со овие два натпревара завршуваат и квалификациите за пласман на ЕУРО 2020.

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Фудбал

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Read more

Премиер лигата се враќа на три измени

Read more

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Read more

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Read more

Спорт

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе