Ангеловски: Знаеме против кого играме, знаеме за што играме

Филип Здравески
/ 09.11.2020 / 15:04

Фудбалската репрезентација денеска ги започнува подготовките за баражот против Грузија, а селекторот Ангеловски моментално има проблем со тројца играчи од составот.

Фото: ФФМ

В четврток Македонија игра натпревар за историја, натпревар за она за кое се сонува уште од независноста, пласман на едно големо натпреварување. Противникот, Грузија, е веќе познат откако изминативе два месеца двапати игравме против нив во Лигата на нации.

„Знаеме против кого играме, знаеме за што играме. Треба да бидеме максимално сконцентрирани, мотивирано да го одиграме натпреварот и да го добиеме за конечно да се пласираме на Европското првенство. Ова е натпревар кој навистина носи посебни емоции бидејќи имаме шанса на фудбалска Македонија да ѝ донесеме пласман на Европско првенство. Со позитивните резултати кои ги остваривме се донесовме во таква ситуација, среќни сме што сме дел од ова финале, но не планираме тука да застанеме. Ова е потполно нов натпревар во однос на нашите два меѓусебни натпревари, ова е финале, двете репрезентации ќе влезат различно во дуелот во кој очекувам да решаваат нијанси, а тие да бидат на наша страна“, вели Ангеловски.

Дел од репрезентативците веќе пристигнаа во Скопје, а во текот на денот треба да пристигнат и останатите. Веќе отпадна голманот Даниел Божиновски кој беше тестиран позитивен на коронавирусот, а допрва ќе се знае ситуацијата со Аријан Адеми и Кире Ристевски. Првиот синоќа се повреди и не играше за загрепски Динамо, додека вториот периодов беше во карантин поради позитивен тест.

„Од фудбалерите кои пристигнаа во репрезентативната база, за жал, Даниел Божиновски е позитивен на COVID-19 и нема да биде во комбинација за овие натпревари. Денеска го очекуваме пристигнувањето на Кире Ристевски кој треба, исто така да има негативен тест за да може да се стави на располагање. Аријан Адеми ќе оди на детални медицински прегледи откако пријави повреда здобиена на загревање пред вчерашниот натпревар на Динамо. Јас се надевам дека нема да имаме дополнителни проблеми по пристигнувањето на останатите фудбалери и подготвени ќе ги започнеме планираните тренинзи“, дополнува селекторот. 

Репрезентативците ќе тренираат во Скопје до среда кога утрово ќе заминат за Тбилиси со чартер лет. Таму дента ќе одржат еден тренинг, а в четврток од 18 часот е „да се биде или не“ натпреварот на стадионот „Борис Паичадзе“.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Фудбал

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Read more
 

Спорт

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе

Флорентино Перес: Супер Лигата ќе го однесе фудбалот на заслуженото место

Читај повеќе