Англичаните открија неверојатна причина зошто Челси го отпушти Почетино

Аргентинскиот стручњак Маурисио Почетино синоќа доби отказ од Челси, што предизвика негодување кај навивачите, а причината која Англичаните ја открија утрово е прилично неверојатна.

Почетино доби отказ во Челси откако на крајот на сезоната конечно го среди „раштиманиот“ оркестар и го одведе во Европа преку шестата позиција на табелата, нешто што пред само неколку недели никој не можеше да го очекува.

Но, тогаш настана шок за навивачите и самиот тренер бидејќи сопственикот Тод Боли реши да го отпушти. Така, Челси ќе го добие петтиот тренер во 20-те месеци од владеењето на новиот американски сопственик.

Уште поневеројатно од самиот отказ би можела да биде причината, доколку угледниот англиски The Telegraph објави вистинити информации. Според овој весник, раздорот дошол откако на клупскиот состанок претходно во текот на сезоната Почетино одбил да ангажира специјалист за изведување прекини.

The Telegraph пренесува дека сопственикот Боли го прашал Почетино дали му треба стручен тренер за изведување прекини, што стана вообичаена практика во елитниот фудбал. Меѓутоа, Аргентинецот ја отфрлил идејата.

„Ние сме стручен штаб кој е задолжен за сѐ. Фудбалот им припаѓа на играчите, а не на специјалистите“, бил одговорот на Почетино, кој на крајот го чинеше работа.

Кога Челси загуби од Ливерпул во финалето на Лига купот, прими гол токму од корнер. Токму по тој натпревар настана раздор меѓу тренерот и сопственикот на клубот, со што Почетино се доведе до отказ. Клубот реши да го почека крајот на сезоната за да се впушти во потрага по нов тренер.

По поразот во финалето на Лига купот, раководството на Челси самоволно формираше цел оддел посветен на корнери и слободни удари, нешто што Почетино одбиваше да го направи.

реклама

Фудбал

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Read more

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Read more

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе